Informacyjnie ze świata > Sport > Odblaski dla rowerzystów i wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Odblaski dla rowerzystów i wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

17.08.2022

Odblaski dla rowerzystów i wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Dobra widoczność i widzialność na drodze to podstawa bezpiecznego podróżowania. Dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każdy z nich ma jednak w tym względzie nieco inne obowiązki. Samochody muszą jeździć z włączonymi światłami mijania lub do jazdy dziennej. Piesi muszą być wyposażeni w elementy odblaskowe po zmierzchu, w terenie niezabudowanym. Popularne są również odblaski dla rowerzystów.

Warto poznać zasady, które regulują światła na rowerach i ich użytkownikach. Dobrym rozwiązaniem dla poprawy własnego bezpieczeństwa jest jednak pójście o krok dalej niż sugerują przepisy i postawienie na profesjonalny strój ostrzegawczy.

W jakie światła musi być wyposażony rower?

Zacznijmy jednak od obowiązkowego wyposażenia rowerów. Lista akcesoriów, w które muszą być wyposażone te pojazdy, nie jest specjalnie długa. Zgodnie z polskimi przepisami, jedynym obowiązkowym odblaskiem dla rowerzystów jest czerwone światło z tyłu roweru. Taki odblask musi mieć kształt inny niż trójkąt, który kojarzy się ze znakiem ostrzegawczym.

Dodatkowe światła przy rowerze będą potrzebne wówczas, gdy będziemy poruszać się w niesprzyjających warunkach pogodowych lub w nocy. Wówczas obowiązkowe są również światła pozycyjne. Jedno z nich powinno świecić na czerwono, drugie zaś powinno być w kolorze białym bądź żółtym selektywnym”.

Wszelkie dodatkowe odblaski są już kwestią wyboru rowerzysty. Wielu z nich montuje odblaski na kołach – wówczas powinny znaleźć się po obu stronach pojazdu. Niektórzy oklejają także część ramy taśmą odblaskową.

Polskie przepisy o ruchu drogowym nie nakładają również obowiązków noszenia ostrzegawczych ubrań na rowerzystów. Zakładanie kamizelek, bluz czy kurtek odblaskowych na rower jest więc zupełnie dobrowolne.

Dlaczego warto postawić na odblaski dla rowerzystów?

Mimo to odblaski dla rowerzystów cieszą się sporą popularnością. Mogą być nimi różnego rodzaju akcesoria lub ubrania – te ostatnie znajdziesz na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-spodnie-bluzy.

Ostrzegawcze elementy ubioru zwracają bowiem uwagę innych użytkowników dróg – samochodów czy autobusów. W porównaniu do ich kierowców rowerzyści są zdecydowanie bardziej narażeni na utratę zdrowia czy życia. Przy ewentualnym zderzeniu nie mają żadnej osłony. W 2021 roku w Polsce w wypadkach drogowych zginęło 185 rowerzystów, ponad 3100 zostało rannych.

Odblaski dla rowerzystów pomagają zmniejszyć ryzyko takich wydarzeń. Z nimi nawet nocą jesteśmy widziani przez kierowców z odległości co najmniej 150 metrów. Dzięki temu samochód zdąży wyhamować – przy średniej prędkości potrzebuje na to 40 metrów. 

Jakie ubrania odblaskowe wybrać na rower?

Zdecydowanie warto więc zainwestować w akcesoria i ubrania odblaskowe na rower. Tym bardziej że wybór takich przedmiotów i odzieży na rynku jest bardzo szeroki. Wielu rowerzystów stawia na zatrzaskowe opaski odblaskowe na ręce. Te przy ułożeniu dłoni na kierownicy nie zawsze będą jednak dobrze spełniać swoje zadanie.

Lepiej spiszą się odblaskowe szelki. Zakłada się je na koszulkę lub bluzę, poprawiają widzialność roweru zarówno z przodu, jak i z tyłu. Jeszcze łatwiej zarzucić na plecy kamizelkę odblaskową. Sprawdza się bardzo dobrze ze względu na dużą powierzchnię odblasków.

Odblaski dla rowerzystów przydają się jednak również w chłodniejszych porach roku. Jesienią i zimą najlepiej sprawdzają się kurtki odblaskowe – znajdziesz je na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-kurtki.

Profesjonalne ubrania ostrzegawcze wyposaża się w dużo odblasków. Do tego te elementy są umieszczone na jaskrawym, fluorescencyjnym tle. Są też uszyte w taki sposób, by nie krępować ruchów. Poprawią więc widoczność rowerzysty, zapewnią mu komfort cieplny oraz wygodną jazdę.

Przy kompletowaniu odblaskowych akcesoriów na rower warto pomyśleć również o nakryciu głowy. Odblaskowe elementy znajdują się na niektórych kaskach rowerowych. Nawet gdy rezygnujemy z tego wyposażenia, na przykład w przypadku krótkich, rekreacyjnych przejażdżek, warto założyć na głowę odblaskową czapkę z daszkiem. Takie dodatki to praktyczny prezent dla każdego rowerzysty.

Mogą Ci się również spodobać

Zegarki, które liczą kroki – jakie marki wziąć pod uwagę?

15.02.2023

Jeszcze kilka lat temu zegarki sportowe były mocno odróżniającą się […]

Włoskie makarony – dlaczego warto postawić na oryginalne produkty ze słonecznej Italii?

Włochy to kraj, który zachwyca aromatycznymi potrawami. Śródziemnomorskie smaki mają […]

Czy jest sens oszczędzać, przy wysokiej inflacji?

Warto przypomnieć, że jeszcze pięć lat temu inflacja w Polsce […]