Mąka bezglutenowa to pełnoprawny zamiennik klasycznej mąki pszennej. Możesz z niej stworzyć chleby, ciastka, wykorzystać ją do panierki czy smakowitych kluseczek domowej roboty. Przygotowane z niej smakołyki będą odpowiednie dla wszystkich na diecie bezglutenowej. Jeśli masz znajomych, którzy z przyczyn zdrowotnych rezygnują z pszenicy, koniecznie się w nią zaopatrz. Z czego robi się mąki bezglutenowe? Przeczytaj!
Mąka bezglutenowa gryczana – wyjątkowy smak i niskie IG
Mąki bezglutenowe pozyskiwane z gryki nadają się nie tylko dla osób na diecie eliminującej białko pszenne. Mają niski indeks glikemiczny. Sprawdzą się więc także w jadłospisie osób z insulinoopornością bądź cukrzycą.
Mąka gryczana bezglutenowa powstaje ze zmielonych nasion. Ma szarobrązowy kolor. Wypiekom nadaje specyficzny smak, kojarzący się z kaszą gryczaną.
Taka mąka nie każdemu smakuje. Jeżeli jednak lubisz kaszę, koniecznie spróbuj przyrządzić naleśniki z mąki gryczanej. Będą zdrowe – gryka to kopalnia witamin – i wyjątkowe – zupełnie inne, niż z klasycznej mąki pszennej! Prosta podmiana – spektakularny efekt.
Mąka bezglutenowa ryżowa – azjatycko!
Mąka bezglutenowa ryżowa to nic innego, jak zmielone nasiona ryżu. Ryż jest naturalnie bezglutenowy, co czyni go doskonałą alternatywą pszenicy dla osób na diecie bezglutenowej.
Mąka ryżowa jest bardzo delikatna. To z niej powstaje cieniutki papier ryżowy do sajgonek, czy bardzo miękki, półprzezroczysty makaron, znany z azjatyckich zup. Warto zmieszać ją z inną mąką, by nadać wypiekom bardziej zbitej konsystencji.
Jeżeli jeszcze nie próbowałeś makaronu ryżowego – koniecznie to zrób! Wymieniając makaron możesz w prosty sposób odmienić dobrze znane dania codziennej kuchni.
Skoro jesteśmy przy niecodziennych makaronach, poza ryżowym, koniecznie spróbuj sojowego! Który wybrać w pierwszej kolejności? Przeczytaj: https://ekochatka.pl/makaron-sojowy-czy-ryzowy
Mąka bezglutenowa kukurydziana – moc antyoksydantów
Kukurydza to kolejna naturalnie bezglutenowa roślina. Po zmieleniu nasion kukurydzy uzyskujemy żółtą mąkę, doskonałą na przykład do placków meksykańskiej tortilli. Bardzo trudno dostać te placki w wersji bezglutenowej, a przecież oryginalna tortilla jest wypiekana właśnie z mąki kukurydzianej!
Mąka kukurydziana jest szeroko wykorzystywana w bezglutenowych wypiekach – tych domowej roboty i tych kupowanych w sklepie. Jest bogata w witaminy i błonnik, więc warto po nią sięgnąć, nawet jeśli nie musisz rezygnować z glutenu.
Mąki bezglutenowe do zagęszczania – ziemniaczana
Jeżeli szukasz mąki do zagęszczania, dobrym wyborem będzie mąka ziemniaczana. Pewnie już masz ją w swojej kuchni! To doskonały, zdrowy zagęstnik zup, sosów i kisieli. Stworzysz z niej także chleb, który długo pozostanie świeży.
Mąka ziemniaczana nie jest skrobią wypłukaną z ziemniaków! Uzyskuje się ją z ugotowanych z całości, zmielonych kartofli.
Ciekawostka – z mąki ziemniaczanej możesz przygotować proste zabawki sensoryczne – gniotki! Kulki z mąki ziemniaczanej można do woli formować w dłoniach. To świetny sposób na rozwijanie rączek dziecka oraz rozładowanie nerwów przez zestresowanego rodzica.
Mąka kokosowa – nie tylko bez glutenu!
Mąka kokosowa jest doskonale znana osobom z celiakią, ale także tym na diecie ketogenicznej i niskowęglowodanowej. Składa się głównie z tłuszczu, błonnika i białka. To zmielony miąższ orzecha kokosowego. Kokos naturalnie nie zawiera glutenu.
Przetestuj ją w swojej kuchni! Możesz jej użyć do każdego rodzaju wypieków, jak również do zagęszczania potraw.
Dania z mąką kokosową będą bardziej sycące, niż te na zwykłej mące, która jest przede wszystkim źródłem węglowodanów. Koniecznie wypróbuj mąkę kokosową, jeżeli planujesz zrzucić kilka kilogramów – kaloryczność jest bardzo podobna do mąki pszennej.
Mąki bezglutenowe – z czego jeszcze powstają?
Wybór mąk bezglutenowych na rynku stale się zwiększa. Nic dziwnego – jesteśmy coraz lepiej doedukowani na temat diety bezglutenowej. Osoby chore na celiakię oraz z alergią na gluten nie muszą rezygnować z domowych wypieków, znanych im jeszcze z dzieciństwa – czasów sprzed diagnozy.
Warto zainteresować się mąką z kasztanów, żołędzi, amarantusa i sorgo. To ,,egzotyczne” mąki, które wprowadzą nutkę świeżości do twoich ulubionych smakołyków z piekarnika.
Do domowego chleba użyj gotowej mieszanki mąk bezglutenowych – wtedy masz pewność, że wypiek będzie udany. Pieczenie chleba to sztuka, która naturalnie wychodziła naszym mamom babciom – niełatwo doścignąć te ideały!
Mąka owsiana na diecie bezglutenowej – uważaj!
Maki owsiane nie zawierają glutenu, ale mimo tego nie powinny być stosowane przez osoby z celiakią. Wynika to z zapobiegliwości. W mące owsianej występuje duża ilość białka zwanego aweniną, a część celiaków go nie toleruje.
Mąka bezglutenowa owsiana sprawdzi się w diecie osób ograniczających gluten z powodu jego nietolerancji. Celiakia jest jednak tak poważna chorobą, że warto dmuchać na zimne – wybierz inny rodzaj mąki bezglutenowej. Na szczęście, tych nie brakuje – i są stuprocentowo bezpieczne.
Pamiętaj, by kupując jakąkolwiek mąkę bezglutenową, zwracać uwagę na pochodzenie i certyfikaty. Dotyczy to zwłaszcza osób chorych na celiakię, które nie mogą sobie pozwolić nawet na minimalną zawartość glutenu w swoich posiłkach.
Mąki bezglutenowe warto zaprosić do swojej kuchni nawet jeśli nie musisz rezygnować z klasycznej mąki pszennej. To świetna odmiana – eksperymentuj, a wypieki, które dobrze znasz, nabiorą nowego charakteru! Domowy makaron ryżowy, naleśniki z mąki gryczanej w wersji wytrawnej, niskowęglowodanowe muffinki z mąki kokosowej – nic, tylko próbować!