Przodozgryz to wada zgryzu, która najczęściej uwarunkowana jest genetycznie. Nie tylko utrudnia jedzenie, picie czy mówienie, ale nawet może być źródłem wielu kompleksów. Najlepiej więc rozpocząć jej leczenie tak szybko, jak to tylko możliwe. Jak jednak dokładnie wygląda przodozgryz i cały proces jego leczenia? Sprawdź!
Przodozgryz – co to za wada?
Przodozgryz to dość rzadka wada zgryzu zwana doprzednią. Charakteryzuje się wysunięciem żuchwy względem szczęki. Dolny łuk zębów jest więc wysunięty w stosunku do łuku górnego. Przez to najczęściej zdecydowanie wydłuża się dolna część twarzy. Dla większości pacjentów jest to źródło dużych kompleksów.
Przodozgryz wpływa negatywnie jednak nie tylko na wygląd. Zmagając się z nim, możesz mieć duże problemy z prawidłowym przeżuwaniem posiłków. Niekiedy dużo ciężej także spożywać napoje, a nawet wymawiać niektóre głoski. Doprzednia wada zgryzu może powodować ból w obrębie całej szczęki, żuchwy oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Niekiedy pojawia się również przerwa między siekaczami w łuku dolnym i górnym.
Aby pozbyć się wszystkich tych dolegliwości, konieczne będzie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
Jakie są przyczyny występowania przodozgryzu?
Z reguły przodozgryz jest wadą dziedziczną, którą przekazują dziecku w genach rodzice. Jeśli więc się z nim zmagasz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się także u Twoich pociech. Warto jednak wiedzieć, że to niejedyna przyczyna doprzedniej wady zgryzu. Ta pojawia się dość często również przy przeroście migdałków podniebiennych lub rozszczep podniebienia. Bardzo często towarzyszy także osobom, u których stwierdzono zespół Downa, Crouzona i Aperta.
Przodozgryz może być także wadą nabytą. Powoduje ją m.in. nieprawidłowe układanie małego dziecka do snu. Pojawia się, gdy maluch śpi zbyt wysoko. Przez to zgina głowę, przybliżając ją do klatki piersiowej. Jest to prosta droga do pojawienia się nawyków takich jak np. ssanie wargi górnej czy języka.
Przodozgryz – leczenie u dzieci i dorosłych
Leczenie przodozgryzu można rozpocząć w każdym momencie życia. Można walczyć z nim jako dziecko lub osoba dorosła. U najmłodszych leczenie przebiega tak, by pobudzić wzrost szczęki, a zahamować żuchwy. Najczęściej wykorzystuje się do tego ruchomy aparat ortodontyczny. Niekiedy konieczne bywa usunięcie zębów – najczęściej “czwórek”.
Leczenie ortodontyczne bardzo często uzupełniane jest specjalnymi ćwiczeniami. Polegają one na maksymalnym wysuwaniu żuchwy przed górną szczękę czy dmuchaniu z wysuniętą żuchwą w piórko znajdujące się na wysokości nosa. Przy leczeniu doprzedniej wady zgryzu zalecane są także regularne wizyty z dzieckiem u logopedy. Dzięki temu będzie możliwe pozbycie się przy okazji towarzyszących przodozgryzowi wad wymowy.
Gdy wada zostanie wyleczona we wczesnym wieku, lekarze najczęściej zalecają także profilaktycznie usunąć zęby mądrości między 14 a 16 rokiem życia. Istnieje wtedy mniejsze ryzyko nawrotu przodozgryzu.
W przypadku dorosłych konieczny może okazać się także zabieg chirurgiczny lub wykonanie tzw. kamuflażu. Wtedy za pomocą stałego aparatu ortodontycznego dolne zęby są pochylane, a górne wychylane. Przez to mniej widać przodozgryz, a pacjentowi zdecydowanie lepiej funkcjonować.
Leczenie przodozgryzu najlepiej oczywiście rozpocząć najszybciej jak to tylko możliwe. Dzięki temu dziecko nie będzie w przyszłości musiało zmagać się z wieloma towarzyszącymi mu dolegliwościami, a także kompleksami. Zaplanuj więc wizytę u specjalisty od razu, gdy tylko pojawią się podejrzenia tej wady u Twojej pociechy.