Wielu rodziców stresuje się pierwszą wizytą z dzieckiem u dentysty. Zupełnie niepotrzebnie! Chociaż dla nas, jako dorosłych, spotkanie ze stomatologiem może budzić niekoniecznie dobrze skojarzenia, w przypadku najmłodszych wcale nie musi tak być. Dlatego warto odpowiednio przygotować siebie i dziecko do wizyty, zaplanować ją w dobrym momencie i wybrać sprawdzonego lekarza, który specjalizuje się w przyjmowaniu dzieci i którego gabinet zaopatruje sprawdzony sklep stomatologiczny. Czytaj dalej, aby zgłębić tematykę związaną z dzieckiem u dentysty.
Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka u stomatologa?
Zacznijmy od najważniejszej kwestii. Z pierwszą wizytą dziecka u dentysty nie warto zwlekać – czekanie na popsucie się zęba, czy (tym gorzej) towarzyszący mu ból, nie jest najlepszym pomysłem. Pomyśl o tym w ten sposób: taka wizyta nie ma prawa kojarzyć się dobrze!
Bardzo możliwe, że wywoła w dziecku duży stres i nieprzyjemnie skojarzenia z dentystą, których w przyszłości będzie niezwykle ciężko się pozbyć. Istnieje duża szansa, że leczenie, do którego będą potrzebne kompozyty stomatologiczne okaże się bolesne, a w efekcie pociecha zamknie buzię i koniec. Aby tego uniknąć, najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami stomatologów.
Według nich pierwsza wizyta powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia. Wcześnie, prawda? Niektórzy zgadzają się, że można poczekać aż dziecko skończy 18 miesięcy. Jednak zdecydowanie nie poleca się czekać z pierwszym spotkaniem ze specjalistą aż pociecha stanie się kilkulatkiem. Warto zaplanować wizyty adaptacyjne z wyprzedzeniem, aby przed faktycznym leczeniem czy wykonywaniem innych zabiegów w jamie ustnej, było ich co najmniej kilka. W ten sposób zmniejszysz szansę na powstanie u dziecka lęku przed stomatologiem.
Jak znaleźć odpowiedniego stomatologa dla dziecka?
Poza samą wizytą i jej przebiegiem, warto wspomnieć także o poszukiwaniach odpowiedniego specjalisty. To ważny aspekt, o którym rodzice często zapominają, a zabranie dziecka do swojego lekarza niekoniecznie jest najlepszym pomysłem. Chociaż Twój stomatolog może być idealnym specjalistą dla Ciebie, niekoniecznie jest on dentystą dziecięcym. A to oznacza, że warto poszukać innego stomatologa, który przyjmuje na wizyty właśnie najmłodszych.
Możesz popytać wśród znajomych, którzy mają dzieci i poszukać informacji w grupach na Facebooku z Twojego miasta. Nie zapomnij poczytać opinii w Internecie, np. w Google czy w serwisie ZnanyLekarz, o konkretnym lekarzu. Dowiesz się z nich, czy warto możesz zaufać specjaliście i upewnisz się, że podejmujesz najlepszą decyzję dla swojej pociechy.
A co z zabraniem dziecka na swoją wizytę, aby w ten sposób zapoznać je z gabinetem i specjalistą? Takiej praktyce warto powiedzieć zdecydowane „nie”! Chociaż dla Ciebie to będzie kolejna wizyta kontrolna czy proste uzupełnianie ubytku, dziecko może odebrać Twoją wizytę na fotelu zupełnie inaczej i zacząć się bać. A tego zdecydowanie chcemy uniknąć!
Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka u dentysty?
Pierwsza, a właściwie pierwsze wizyty dziecka u dentysty powinny mieć charakter adaptacyjny. Oznacza to, że podczas tych wizyt nie są wykonywane żadne zabiegi w jamie ustnej, a tym bardziej leczenie, a dziecko ma okazję poznać lekarza, asystentkę i rozejrzeć się po gabinecie. Podczas pierwszych spotkań specjalista może pokazać dziecku narzędzia i w ramach zabawy zaprezentować ich działanie.
Pierwsza wizyta powinna budzić pozytywne skojarzenia, dlatego podczas niej nic nie może odbywać się na siłę. Przymuszanie dziecka do otwierania buzi czy przytrzymywanie go, aby siedziało w miejscu, powinno zapalić u Ciebie czerwoną lampkę i skłonić Cię do zastanowienia się, czy ten specjalista jest dobrym wyborem.
Pamiętaj! Nie przenoś swoich lęków i obaw na dziecko
Jeszcze jeden bardzo ważny aspekt przyzwyczajania dziecka do wizyt u dentysty jest… język. Traktuj wizyty jako coś totalnie neutralnego (nawet jeśli sam się ich boisz), aby pokazać dziecku, że nie ma potrzeby zbytnio się nimi przejmować. Niestety, ale wielu rodziców przekazuje swoim dzieciom dentofobię, która zostaje potem z nimi na wiele lat. Bardzo często ma ona swoje źródła właśnie w dzieciństwie.
Aby uchronić przed tym pociechę, uważaj na to, jak mówisz o dentyście także wtedy, gdy nie ma jej obok. Dzieci potrafią podsłuchiwać albo pojawić się nagle w miejscu, w którym najmniej się ich spodziewamy. A przypadkiem usłyszana informacja o tym, że dentysta budzi lęk, może zostać odebrana jako tajemnica i dziecko pomyśli, że ukrywasz przed nim prawdę. Dlatego warto zwracać uwagę na swoje własne skojarzenia nad wizytami u stomatologa i pracować nad nimi!