Informacyjnie ze świata > Zdrowie i uroda > Jak myć zęby?

Jak myć zęby?

10.02.2023

Jak myć zęby?

Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej powinno być priorytetem każdego. Nie tylko dlatego, żeby cieszyć się pięknym uśmiechem o nieskazitelnej bieli. Ubytki w zębach mogą być przyczynami wielu chorób, mających negatywny wpływ na cały organizm. Ich występowanie wymaga częstszych wizyt u stomatologa, a w efekcie staje się źródłem niemałych wydatków, których można uniknąć. Wystarczy dowiedzieć się, jak myć zęby i stosować się do tych zasad. Sprawdź, na jakie elementy higieny jamy ustnej warto zwrócić uwagę!

Jak myć zęby? Zacznij od wyboru odpowiedniej szczoteczki

Mogłoby się wydawać, że najważniejsza jest technika mycia zębów i to, jaką pastę wybierzesz (a zamówisz je np. na https://mixdent.pl/pl). Jednak bez odpowiedniego środka, jakim jest szczoteczka, efekt nie będzie taki, jakiego oczekujesz. Warto zacząć od tego, że nie ma jednej uniwersalnej szczoteczki, która pasowałaby wszystkim. Dlatego dostępne są one w kilku różnych stopniach twardości, mają różne kształty. Dodatkowo nie możemy zapomnieć o cieszących się coraz większą popularnością szczoteczkach sonicznych i elektrycznych.

Zanim więc poznasz odpowiedź na pytanie jak myć zęby, określ, czym będziesz je mył. Musisz wziąć pod uwagę swoje preferencje, a także stan swoich zębów i dziąseł. Zacznijmy od tego, że dużo osób demonizuje miękkie szczoteczki, które aktualnie są coraz bardziej doceniane. Stoją one w sporym kontraście ze szczoteczkami ekologicznymi, które mogą posiadać drewniane rączki i naturalne włosie. Z jednej strony robi się coś dobrego dla planety, a z drugiej coś niekoniecznie najlepszego dla swoich zębów. Takie włosie może nie być odpowiednio delikatne dla dziąseł, może je podrażniać, a także nawet rysować szkliwo!

Zastanawiasz się, jak myć zęby? Zacznij od znalezienia odpowiedniej szczoteczki!

Właśnie dlatego wspomniałam o miękkich szczoteczkach, które wcale nie mają mniejszej mocy, co utrzymuje wiele osób. Nie nadają się tylko dla dzieci, a szczególnie pokochają je osoby z wrażliwymi dziąsłami, gdyż świetnie masują je podczas mycia, nie wywołują podrażnień czy krwawienia. Jeśli czujesz, że miękka szczoteczka nie sprawdza się u Ciebie, postaw na średnią. Twarde powinny być wykorzystywane tylko w określonych sytuacjach. Nie wiesz, jaką szczoteczkę wybrać? Zapytaj o to swojego stomatologa, który podpowie najlepsze rozwiązanie.

Świetnym wyborem są także szczoteczki soniczne i elektryczne, które idealnie radzą sobie z domywaniem zębów i miejsc, do których czasami trudno jest dotrzeć klasyczną szczoteczką. Czy oznacza to jednak, że nie jesteś w stanie zadbać o higienę jamy ustnej, używając tylko zwykłej szczoteczki? Oczywiście, że nie! W dbaniu o piękny uśmiech pomogą Ci także inne akcesoria, o których przeczytasz w dalszej części artykułu lub na https://www.e-figura.pl/jak-dbac-o-zeby-aby-cieszyc-sie-pieknym-usmiechem).

Pięć powierzchni zębów – czy myjesz je wszystkie?

Czy wiesz, że każdy ząb ma pięć powierzchni i wszystkie powinny zostać oczyszczone? Do trzech z nich z łatwością dotrzesz szczoteczką, jednak dwie, którymi są boki zębów, często przysparzają sporo problemów (i są często zapominane). Do ich umycia konieczna jest nić dentystyczna lub irygator, który za pomocą wody pod ciśnieniem myje te przestrzenie (najlepiej stosować obie te opcje). Możesz skorzystać także z małych szczoteczek międzyzębowych, które również świetnie pozwolą Ci oczyszczać boki zębów.

Myjąc zęby, trzeba pamiętać o tym, aby nie dociskać do nich szczoteczki zbyt mocno. Należy ustawić ją w kierunku linii dziąseł pod kątem 45 stopni i wykonywać delikatne wymiatające ruchy, kierując się w stronę korony zęba. Niewiele osób wie, że pasty po myciu wcale nie trzeba wypłukiwać i wystarczy ją wypluć, aby zawarte w niej związki mogły działać na zęby (dotyczy to większości past, ale zawsze warto się upewnić, czytając informacje na opakowaniu).

Czy to ostatnie etap higieny jamy ustnej? Nie! To, jak myć zęby, to nie wszystko! Warto stosować także płyn do płukania jamy ustnej, który dba o zęby i pomaga obniżyć ryzyko pojawienia się próchnicy. Często o nim zapominamy, a to właśnie on powinien domknąć mycie zębów.

Kiedy jest właściwy moment na mycie zębów i jak często należy to robić?

Zęby umyte i wydawałoby się, że to koniec, a jednak… warto pamiętać także o tym, żeby od razu po tej czynności nie jeść, ani nie pić. Warto wstrzymać się z tym przez 30-45 minut, aby składniki zawarte w paście oraz płynie do płukania jamy ustnej miały okazję zadziałać.

Jak często należy myć zęby? Trzeba robić to co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jednak dentyści zalecają wykonywać tę czynność po każdym posiłku, jeśli tylko jest taka możliwość. Pomoże to uniknąć rozwoju próchnicy. Najlepiej jednak odczekać około 30 minut od zakończenia zjedzenia i dopiero wtedy umyć zęby. Co zrobić od razu po jedzeniu, jeśli czujesz, że w Twoich zębach zostały resztki? Możesz przepłukać jamę ustną wodą lub wykorzystać irygator, który skutecznie się ich pozbędzie.

Wiele wątpliwości przysparza także to, czy zęby myć przed śniadaniem, czy po nim. I tutaj opinie są różne, jednak sporo osób skłania się bardziej ku opcji pierwszej. W nocy w jamie ustnej gromadzą się bakterie i choć zęby były czyste, gdy kładliśmy się spać i nic nie jedliśmy, warto najpierw je umyć, a dopiero później przystąpić do spożywania posiłku. To najbardziej higieniczne rozwiązanie.

Mogą Ci się również spodobać

Rodzaje siatek ogrodzeniowych – na jaką postawić?

15.06.2023

Zabezpieczenie własnej posesji lub innego terenu jest bardzo ważna, jeśli […]

Rodzaje wierteł stomatologicznych

Wiertła stomatologiczne występują w wielu rodzajach, a każdy z nich […]

Jak wyglądać i czuć się dobrze w letnich strojach?

Lato zbliża się wielkimi krokami, a już wiosenne temperatury potrafią […]