Informacyjnie ze świata > Dom i Wnętrza > Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie po praniu? 10 sprawdzonych sposobów

Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie po praniu? 10 sprawdzonych sposobów

29.11.2024

Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie po praniu? 10 sprawdzonych sposobów

Częste korzystanie z ręczników wymaga ich regularnego prania. Być może do tej pory nieszczególnie zwracałaś uwagę na tę czynność. Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie po praniu i zachowywały swoją puszystość? Poznaj nasze sposoby.

Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie po praniu? Pamiętaj o tych zasadach

Dzięki nim za każdym razem będziesz korzystać z miłych w dotyku, puszystych ręczników. Przestaniesz martwić się ich szybkim zużywaniem, zaoszczędzisz pieniądze i zapewnisz sobie komfort zarówno podczas kuchennych czynności, jak i codziennej kąpieli.

1. Wybierz dobrej jakości ręcznik


Najlepsze będą te w 100% bawełniane. Możesz też spotkać się z bawełną egipską, domieszką wiskozy bambusowej lub poliamidu czy materiałem poliestrowym, takim jak mikrofibra. Z takich tkanin powstają ręczniki Zwoltex – tylko od Ciebie zależy, na jaki rodzaj się zdecydujesz.

2. Pamiętaj o pierwszym praniu po zakupie

Nie korzystaj z ręczników od razu po ich zakupie. Szczególną uwagę zwróć na ręczniki kolorowe. Mocz je przez 24 godziny w wodzie z odrobiną octu. Dodanie go pomoże zatrzymać barwnik w tkaninie. Moczenie otwiera i rozluźnia włókna, co z kolei zwiększa chłonność i puszystość ręczników. Jest to szczególnie ważne w przypadku ręczników kąpielowych, które dostaniesz w sklepie https://www.karo.waw.pl/category/reczniki-kapielowe. To one powinny najlepiej zbierać wodę.

Następnie wypierz trzykrotnie swoje tekstylia bez użycia środków zmiękczających. Pozbędziesz się wtedy wszelkich zanieczyszczeń z ich powierzchni, np. kurzu. Ręczniki leżące na sklepowej półce bądź w magazynie z łatwością go zbierają. Ponadto, w ten sposób usuniesz drobne nitki oraz pozostałości składników chemicznych wykorzystanych przy produkcji. Ręczniki białe i czarne wymocz (osobno), po czym od razu wypierz.

3. Pierz ręczniki osobno


Nie wrzucaj do pralki ręczników razem z pozostałymi tekstyliami. Inne tkaniny mogą rozluźnić ich strukturę, a elementy takie jak zamki czy guziki – uszkodzić. Chłonne ręczniki będą też zbierać drobne włókna ze znajdujących się w bębnie ubrań i w ten sposób tracić swoją miękkość. Przy robieniu osobnego prania nie ma ryzyka przenoszenia kolorów. Wyeliminujesz je także, jeśli oddzielisz kolorowe ręczniki od białych, a te z kolei od czarnych.

Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie po praniu? Kolory ręczników

Kolorowe i białe ręczniki pierz zawsze osobno.

4. Nie przepełniaj bębna pralki


Jednorazowo pierz tyle ręczników, aby zapełnić połowę lub maksymalnie dwie trzecie pojemności pralki. Jeżeli przesadzisz z ilością, woda z detergentem nie będzie mogła swobodnie z nich spływać. Istnieje wówczas ryzyko, że resztki proszku lub płynu oblepią włókna ręczników. Wpłynie to negatywnie na ich miękkość i puszystość.

5. Ustaw bezpieczny program


Niektóre pralki mają specjalny program do czyszczenia ręczników. Jeżeli nie widzisz u siebie takiej opcji, postaw na program przeznaczony do bawełny lub delikatnych tkanin. Na końcu możesz też uruchomić dodatkowe płukanie, żeby w 100% pozbyć się użytego detergentu. Stosując się do tych zasad, masz pewność, że ręczniki będą miękkie i puszyste.

6. Ustaw właściwą temperaturę


Koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta dotyczącymi odpowiedniej temperatury prania. Taką informację znajdziesz na przyszytej do ręcznika metce. Przyjmuje się, że ręczniki z klasycznej bawełny można prać maksymalnie w 60 stopniach. Przy delikatniejszych materiałach, np. bawełnie egipskiej, lepiej zmniejszyć temperaturę do 40 stopni. 

Pamiętaj też, że kolorowe ręczniki potrzebują niższej temperatury niż te jasne. Odpowiednie pranie skutecznie usuwa brud i bakterie, a jednocześnie nie niszczy włókien odpowiedzialnych za miękkość i puszystość.

7. Używaj odpowiednich detergentów

Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie po praniu? Postaw na wysokiej jakości środki. Sprawdzą się tutaj żele, płyny i kapsułki. Unikaj proszku – choć łatwo wnika w tkaninę, trudno go potem wypłukać. Jego pozostałości sprawią, że ręczniki będą twarde i nieprzyjemne w dotyku. Najbezpieczniej wybrać produkty przeznaczone do prania delikatnych, dziecięcych ubranek. Są hipoalergiczne i nie będą podrażniać wrażliwej skóry.

Zwróć też uwagę na przeznaczenie – inny detergent wybierzesz do prania kolorowych ręczników, a inny do ciemnych. Unikaj wybielaczy, płynów zmiękczających i do płukania, które obniżają zdolność materiału do wchłaniania wody. Nie przesadź też z ilością środka piorącego – wystarczy jego niewielka ilość lub jedna kapsułka.

Do prania ręczników używaj żelu, płynu lub kapsułki.

8. Skorzystaj z domowych sposobów

Ocet

Dodatek octu to niezawodny sposób na zmiękczenie Twoich ręczników. Rozluźnia włókna, przez co materiał staje się puszysty. Ten naturalny środek czyszczący dodatkowo usuwa nieprzyjemne zapachy, rozkłada resztki detergentów i pozbywa się bakterii. Dodanie go do prania pozwala zachować intensywny kolor ręczników. Wlej pół szklanki octu bezpośrednio do bębna lub do komory na płyn do płukania. Nie martw się, jego specyficzny zapach nie zatrzyma się na ręcznikach. Pamiętaj jednak, że ocet nie zastąpi gotowych detergentów.

Soda oczyszczona

Podobnie jak ocet działa soda oczyszczona. Dzięki niej Twoje białe i jasne ręczniki zawsze będą miękkie i puszyste. Rozpuść 3 łyżki sody oczyszczonej w 150 ml gorącej wody. Roztwór wlej do pojemnika na proszek. Soda niweluje brzydkie zapachy, usuwa wszelkie zabrudzenia oraz działa dezynfekująco. Oba sposoby stosuj nie częściej niż co trzecie pranie. 

Sól kuchenna

Ona również sprawi, że Twoje ręczniki będą miękkie po praniu. Sól stosuj tylko do białych ręczników. Do odpowiedniej przegródki wlej płyn do prania, a do bębna wsyp płaską łyżkę soli kuchennej. Nie zwiększaj tej ilości, żeby materiał nie zrobił się twardy i nieprzyjemny w dotyku. Sól nie tylko likwiduje niepożądane zapachy, ale też usuwa z ręczników wszelkie zabrudzenia i zażółcenia. Twoje ręczniki będą puszyste i odzyskają swoją śnieżną biel. Nie stosuj tej metody zbyt często.

Olejek eukaliptusowy

Taki olejek nada Twoim ręcznikom puszystości. Pomoże też pozbyć się wszelkich plam, zdezynfekuje je i nada im pięknego, świeżego zapachu. Wlej ok. 10 ml olejku do bębna pralki i ciesz się miękkimi ręcznikami po praniu. Olejek możesz dodawać za każdym razem.

9. Susz poprawnie ręczniki

Zmniejsz ilość obrotów podczas wirowania do maksymalnie 1000 na minutę. Taka prędkość nie zniszczy Twoich ręczników. Możesz też skorzystać z suszarki bębnowej, pamiętaj jednak o ustawieniu najdelikatniejszego programu. Jeżeli suszysz ręczniki ręcznie, strzep je dokładnie po wyjęciu z bębna. W ten sposób pozbędziesz się wilgoci nagromadzonej w trakcie prania. Następnie rozwieś je na sznurku lub suszarce tak, żeby nie były pofałdowane. 

Podczas suszenia pamiętaj o zachowaniu odległości między ręcznikami. Nie susz ich na kaloryferze ani nie wystawiaj na działanie słońca. Mogą wtedy blaknąć, żółknąć (tyczy się to białych materiałów) oraz tracić puszystość. Wszystkie te kroki sprawią, że proces schnięcia będzie szybszy, a ręczniki zachowają swoją miękkość i chłonność.

Ręczniki łazienkowe

Wyprane ręczniki do łazienki susz w taki sposób, by nie zniszczyć ich włókien.

10. Nie prasuj ręczników


Zrezygnuj z prasowania ręczników. Odpowiednio strzepane i rozłożone po praniu nie powinny mieć żadnych zagnieceń. Wysoka temperatura żelazka niszczy delikatne włókna, które później mogą źle chłonąć wodę. Jeśli jednak musisz to zrobić, ustaw pokrętło żelazka na 150 stopni.

Prawidłowe pranie ręczników powoduje, że są one miękkie i puszyste. Stosuj się do 10 – naszym zdaniem – najważniejszych zasad, by długo cieszyć się przyjemnymi w dotyku, dobrze chłonącymi wodę ręcznikami.

Mogą Ci się również spodobać

Koszule z nadrukiem – u jakich pracowników są niezbędne?

18.03.2024

Koszule z nadrukiem to elegancki odpowiednik reklamowych T-shirtów czy bluz. […]

Rodzaje wierteł stomatologicznych

Wiertła stomatologiczne występują w wielu rodzajach, a każdy z nich […]

Rodzaje klamek – jaką wybrać do mieszkania? 

Klamka do drzwi to element, który nie tylko pełni funkcję […]