Informacyjnie ze świata > Remont i budowa > Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

21.12.2023

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Panele ogrodzeniowe z metalowego drutu należą do najpopularniejszych rozwiązań na płot wokół działek i posesji. Jeśli i Ty dostrzegasz jego zalety – stabilność, łatwość montażu i estetyczny wygląd – z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje ogrodzenie panelowe. Odpowiadamy na to pytanie. Poznaj wszystkie elementy, które składają się na cenę – również te, na których możesz oszczędzić.

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe? Składniki ceny

To, ile kosztuje ogrodzenie panelowe, zależy oczywiście w dużym stopniu od jego długości. Cenę płotu może jednak różnicować również kilka innych zmiennych.

Cena przęsła ogrodzeniowego

Najdroższym elementem płotu panelowego będą oczywiście przęsła. Wpływ na ich cenę ma przede wszystkim kształt, wysokość i grubość drutu. Szerokość oczywiście także jest istotna, ale niemal każdy producent paneli ogrodzeniowych oferuje w standardzie tę samą – 250 cm.

Kształt dzieli panele na 2D i 3D. Te pierwsze to proste przęsła, bardziej masywne. Te drugie mają przetłoczenia i są nieco tańsze. Wysokość paneli waha się zaś od około 100 do ponad 200 centymetrów. Najpopularniejsze średnice drutu na panele to 4 i 5 milimetrów.

W zależności od tych parametrów, za jedno przęsło trzeba będzie zapłacić od 70 do około 200 zł.

Koszt słupków ogrodzeniowych

Panele montuje się na słupkach ogrodzeniowych. Najpopularniejsze są słupki metalowe. W tym przypadku do wyboru masz przede wszystkim słupki okrągłe i wykonane z profili. Tańsze zazwyczaj są te pierwsze. Różnicuje je jednak także grubość ścianek i oczywiście wysokość.

Zwykle za słupek trzeba zapłacić od 35 do 70 zł. Nawet dwukrotnie droższe są słupki narożne z podporami po obu stronach.

Cena obejm i elementów montażowych

Panele na słupkach montuje się za pomocą obejm. Potrzebne są do nich specjalne śruby, podkładki i nakrętki – zazwyczaj sprzedawane w komplecie, czasami trzeba je jednak dokupić.

Najczęściej jedna obejma – startowa, pośrednia czy narożna – z kompletem elementów montażowych kosztuje 3-4 zł. W zależności od wysokości płotu, na każdym słupku potrzebne będą 2 lub 3 obejmy.

Cena bramy i furtki

W skład ogrodzenia musi też wchodzić brama wjazdowa i furtka. Zgodnie z przepisami, ta pierwsza musi mieć minimum 240, a druga – 90 cm szerokości. Im większa brama, tym droższa. Na cenę dodatkowo wpływają takie elementy jak mechanizm automatycznego otwierania czy sposób otwierania.

Zwykłe ręczne bramy skrzydłowe można kupić za około 600 zł, automatyczne bramy przesuwne za kilka tysięcy. Furtkę można zwykle znaleźć za 300-400 zł.

Koszty montażowe

Do tego, ile kosztuje ogrodzenie panelowe, trzeba dodać koszty montażowe. Poniesiesz je nawet wtedy, kiedy instalujesz panele samodzielnie. Mamy tu na myśli choćby koszt zrobienia betonu do zabetonowania słupków. Fachowcy często biorą zaś za montaż kilkadziesiąt złotych za metr ogrodzenia. Dodatkowych nakładów może wymagać instalacja automatycznie otwieranej bramy.

Koszt podmurówki

Opcjonalnym kosztem przy stawianiu ogrodzenia panelowego jest podmurówka. Jeśli się na nią zdecydujesz, koszt zależy od rodzaju tych “fundamentów”. Szybciej ułożysz ją z gotowych elementów. Prefabrykaty kosztują zwykle do 100 zł za sztukę, do tego trzeba doliczyć 10-20 zł za każdy łącznik. Koszt podmurówki lanej zależy od głębokości, na jaką chcesz ją wbetonować.

Podsumowanie: ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Na to, ile kosztuje ogrodzenie panelowe, składa się więc co najmniej pięć, a często i sześć elementów. Musisz wziąć pod uwagę cenę przęseł, słupków, obejm i elementów montażowych, bramy oraz furtki, a także koszty montażowe. Do tego może dojść podmurówka. Nawet nie licząc bramy i furtki, koszt 10 metrów ogrodzenia panelowego – bez angażowania fachowca i podmurówki – będzie wynosić co najmniej 500-600 zł.

Mogą Ci się również spodobać

Koszenie kosą spalinową – jak zmniejszyć zużycie paliwa? Praktyczne porady

31.08.2022

Dbanie o przydomowy ogród czy działkę bez kosy spalinowej? Dziś […]

Mąka bezglutenowa – z czego powstaje?

Mąka bezglutenowa to pełnoprawny zamiennik klasycznej mąki pszennej. Możesz z […]

Meble z ciemnego drewna – w jakich aranżacjach wyglądają najlepiej?

Z czym przede wszystkim kojarzą się współczesne aranżacje? W dużej […]