Informacyjnie ze świata > Dom i Wnętrza > Biuro domowe – w jaki sposób idealnie je urządzić?

Biuro domowe – w jaki sposób idealnie je urządzić?

19.10.2023

Biuro domowe – w jaki sposób idealnie je urządzić?

W dzisiejszych czasach praca z domu dotyczy bardzo dużej ilości społeczeństwa. Wymaga to specjalnego dostosowania przestrzeni do pracy, po to by móc pracować bardziej efektywnie i nie męczyć się zbyt szybko. Takim miejscem będzie biuro domowe, lecz jak należy je zaaranżować?

Biuro domowe – inspiracje

Katalogi wnętrzarskie czy Internet gdzie lepiej jest szukać inspiracji na urządzenie swojego biura domowego? Kiedy już wybierzesz swój indywidualny i maksymalnie dla ciebie funkcjonalny styl biura pojawia się kolejne pytanie. Gdzie kupić wszystkie meble i akcesoria? Sklepy stacjonarne, Internet czy może Ikea? Biuro domowe to specyficzne pomieszczenie, dlatego wymaga również odpowiedniego przygotowania. Znalezienie idealnych mebli to jedno, ale na wystrój wnętrza, a co za tym idzie pracę w tym wnętrzu wpływają jeszcze inne elementy. Kolor ścian, oświetlenie, dodatki i akcesoria. Od przepychu w Internecie produktów wnętrzarskich dedykowanych do biur można się pogubić, dlatego warto usystematyzować najpierw swoją wiedzę. Inspiracje można czerpać z różnych źródeł, ale trzeba je szczegółowo przefiltrować przez nasze preferencje i wymagania.

Od czego zacząć etap urządzania biura?

Pierwszym krokiem jest wybór rodzajów mebli potrzebnych w biurze. Jeśli w niniejszym biurze pracować będziemy sami musimy dostosować meble pod swoje wymagania. Natomiast jeśli jednak będziemy pracować w dwie lub kilka osób w jednym biurze wybór już może okazać się trudniejszy. Wtedy musimy wziąć pod uwagę preferencje wszystkich osób i znaleźć wspólny mianownik, po to by pomieszczenie oprócz funkcjonalności urządzone było stylowo. Obierając styl w który pójdziemy musimy stale pamiętać, że w przypadku biura przewagę nad samym wyglądam obejmuje użyteczność.

Biuro domowe z odpowiednimi meblami
Zapewnij sobie wygodne miejsce pracy. Odpowiednie biurko i wygodne krzesło to podstawa.

Jakie biurko najlepiej sprawdzi się w biurze domowym?

Jak powszechnie wiadomo kluczowym elementem wyposażenia biura musi być biurko. Jako, że biuro domowe musi mieć inna charakterystykę niż tradycyjne wybór jest ograniczony. Najważniejsza jest wielkość powierzchni użytkowej biurka. Pamiętajmy, żeby w swojej pracy nie ograniczać się zbyt małym biurkiem! Zadbajmy o to, by nasza praca była maksymalnie komfortowa. Pamiętajmy, że duże biurko, to swoboda działania i pracy. Kolejną kwestią pozostając przy biurku jest obecność szuflad. Jak wiadomo podczas pracy w domowym biurze wszelakich dokumentów bardziej lub mniej ważnych jest mnóstwo! Dlatego też jeśli biurko będzie posiadało duże szuflady, to oprócz dodatkowego miejsca oraz posiadania wszystkich najważniejszych rzeczy ,,pod ręką”, mamy też możliwość ukrycia w szufladzie najważniejszych dokumentów czy sprzętu po skończonej pracy. Jeszcze w kwestii biurka bardzo ważna jest jego wysokość. Zależnie od wzrostu dobrze byłoby dopasować do siebie nie tylko wysokość fotela, ale mieć możliwość również zmiany wysokości blatu biurka. Wszystko to w trosce o kondycję naszego kręgosłupa.

Fotel do pracy w domu

Znaczna część osób kompletując swoje biuro zastanawia się jaki typ fotela wybrać. Czy powinien to być fotel zwyczajny, obrotowy, czy może krzesło? Pamiętajmy, że to jak zadbamy o swoje plecy i kręgosłup od najmłodszych lat skutkować będzie jego kondycją. Najlepszym wyborem będzie oczywiście fotel obrotowy, który umożliwi nam swobodę ruchu przy sporym biurku. Fotel obowiązkowo powinien mieć regulowaną wysokość. Dostosowanie do siebie wysokości biurka i fotela poskutkuje najlepszym położeniem naszego ciała, oszczędzając jednocześnie krzywienia się naszego kręgosłupa. Podstawowym elementem, na który musimy zwrócić uwagę podczas wyboru fotela biurowego jest oparcie. Oparcie powinno pokrywać całą powierzchnię naszych pleców. Oprócz samej wysokości należy sprawdzić również w jaki sposób wyprofilowane jest oparcie. Ostatnim elementem, który trzeba sprawdzić przed zakupem są podłokietniki. Należy dowiedzieć się czy wybrany przez nas fotel posiada podłokietniki, a także czy są one rozmieszczone na odpowiedniej wysokości.

Biuro domowe z odpowiednim krzesłem
Fotel do biura to ważny wybór. Postaw na odpowiednia wysokość i materiały.

Organizacja dokumentów

Do organizowania dokumentów i swojej pracy potrzebna będzie komoda z półkami. W zależności od preferencji półki mogą być otwarte lub zamykane. Idealnym rozwiązaniem byłaby komoda, która miałaby część półek zamykanych, a część otwartych półek. To pozwoliłoby nam na usystematyzowanie i ułożenie dokumentów według hierarchii ich ważności. Czy komoda powinna być duża? Rozmiar komody powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Warto również byłoby przewidzieć, czy drukarka zmieści się na którejś z otwartych półek. Jeśli nie, należałoby zaopatrzyć się niewielki, dodatkowy stoliczek na drukarkę.

Fotele i stolik dla klientów

Jeżeli specyfika prowadzenia naszego biura wymagała będzie od nas przyjmowania klientów lub gości warto jest, aby w biuro wyposażone było w niewielkie fotele dodatkowe i stoliczek, np. kawowy. Taki układ dałby swobodę pracy i pozwolił na nie przestawianie w przypadku każdej wizyty gości komputera czy dokumentów na biurku.

Jaki rodzaj oświetlenia dobrać?

Jak wiadomo pracując w biurze oświetlenie odgrywa kluczową rolę, gdyż to ono pozwala nam na możliwie jak najlepsze wykonanie naszej pracy, a jednocześnie bezpośrednio wpływa na stan naszego wzroku i jego kondycję. Sprawą oczywistą jest, że praca w niedoświetlonych pomieszczeniach przyczynia się do psucia się naszego wzroku. Tak więc, jakie oświetlenie powinniśmy wybrać, by pracowało nam się komfortowo, ale żeby również nasz wzrok nie męczył się zbyt mocno? Mocne a jednocześnie rozproszone oświetlenie to najlepszy wybór! Lampa sufitowa z matowym kloszem będzie w tym przypadku najlepsza! Dzięki niej światło zostanie idealnie rozproszone. Jeśli jednak poszukujesz bardziej designerskiego rozwiązania świetnie sprawdzi się również wisząca nad biurkiem duża lampa ledowa, która świecąc dokładnie z góry mocnym światłem ledowym będzie dbała, by nasz wzrok nie ulegał uszkodzeniu. Następnie według potrzeb należy zdecydować, czy potrzebujemy kolejnych źródeł światła. Jeśli tak, dodatkową lampkę biurową można umieścić bezpośrednio na biurku.

Biuro domowe – kolor ścian ilość oświetlenia i rośliny

Czy kolor ścian również ma znaczenie i może wpłynąć na naszą pracę? Oczywiście, że tak! Warto wybrać kolor, który będzie możliwie najbardziej neutralny. Najlepiej sprawdzi się biały, jasno-szary lub jaśniutko-beżowy. Ilość okien dostarczających do pomieszczenia światło dzienne, to także kluczowa kwestia. Światło dzienne oprócz samych wartości oświetleniowych daje dużo dobrego naszemu organizmowi. Wyznacza ono rytm naszej pracy, eliminuje uczucie senności, wpływa na wydajność naszego organizmu podczas pracy. Dodatkowo światło dzienne ma najbardziej neutralną barwę światła, która jest najmniej szkodliwa dla naszych oczu. Kwiaty w biurze to fantastyczny pomysły! Urozmaicą w pozytywny sposób bardzo statyczne wnętrze, a do tego poprawią jakość powietrza.

Biuro domowe – urządzanie

Idealnie urządzone biuro domowe to już jeden z kroków do sukcesu. Warto jest zadbać o nasz komfort psychiczny i fizyczny podczas pracy. Nie zapomnijmy o odpowiedniej ilości światła. Kiedy meble w naszym biurze będą dostosowane do naszych preferencji, wtedy podczas pracy nasz organizm będzie miał zwiększoną wydajność, a w dodatku my sami będziemy czuć się lepiej. A kwestia kwiatów? Jeśli tylko lubimy kwiaty miejmy ich w swoim domowym biurze jak najwięcej!

Mogą Ci się również spodobać

Metody usuwania kamienia nazębnego

09.06.2022

Zaniedbania higieniczne, niezdrowe napoje i palenie papierosów prowadzą do gromadzenia […]

Oświetlenie w stylu boho – jakie wybrać, by wydobyć wyjątkowy klimat mieszkania?

Wnętrza urządzone w stylu boho są bardzo klimatyczne i urokliwe. […]

Czym zajmuje się biuro rachunkowe? Najważniejsze usługi, które tam uzyskasz

Potrzebujesz pomocy przy rozliczaniu podatków, zarządzaniu kadrami czy prowadzeniu całej […]