Artykuł sponsorowany
Czy kolczyki ze stali chirurgicznej uczulają? Stal jest bardzo popularnym materiałem, a im łatwiej dostać stworzoną z niej biżuterię, tym więcej informacji o właściwościach poszukują miłośniczki mody. Wyjaśniamy więc, jak prezentuje się kwestia potencjału alergizującego takich ozdób. Kiedy jest się czego obawiać? Na czym polega alergizowanie biżuterii i jak ma się to do właściwości stali szlachetnej? Dowiedz się i… zapobiegaj problemom!
Ogólna odpowiedź – czy kolczyki ze stali chirurgicznej uczulają?
Stal chirurgiczna nie uczula. Takie kolczyki są popularne w dużej mierze właśnie z uwagi na ich hipoalergiczność. Mogą je nosić osoby uczulone na metale, a nawet dzieci – ich skóra jest wyjątkowo delikatna.
Z uwagi na ogólne bezpieczeństwo stali, to materiał stale wykorzystywany w medycynie, kosmetyce, branży tattoo & piercing czy protetyce. Skoro lekarze nie boją się po niego sięgać, to i my nie powinniśmy, prawda?
Kiedy stalowe kolczyki mogą powodować uczulenie i jak uniknąć wpadki?
Na rynku nie brakuje podróbek stali chirurgicznej. Chociaż materiał jest przystępny cenowo, fabryki sztucznej biżuterii, w ramach dodatkowego cięcia kosztów, czasami sięgają po zanieczyszczone stopy, z nieodpowiednim składem chemicznym.
Biżuterię należy kupować tylko w sprawdzonych, renomowanych miejscach. Żadnych wyjątków! Dzisiaj, oferty zaufanych sklepów są na tyle szerokie, że nie ma potrzeby szukania estetycznych wrażeń u niepewnych sprzedawców. Zobacz na przykład kolekcję kolczyków ze stali chirurgicznej skompletowaną przez polską hurtownię jubilerską Gal-art: https://www.gal-art.pl/category/bizuteria-ze-stali-chirurgicznej-kolczyki. Setki rozmaitych propozycji, a wszystkie z jakościowej stali chirurgicznej 316L. Ta odmiana stopu (istnieje kilka rodzajów stali chirurgicznej) jest najczęściej wykorzystywana w biżuternictwie.
Przed zakupem przyjrzyj się biżuterii z bliska. Jeśli są na niej zarysowania, a akcesoria pozwalają się bez problemu wyginać, to nie jest prawdziwa stal. Prawdziwy stop stali szlachetnej jest odporny na zarysowania, a jego trwałość nie pozwala na odkształcenia.
O co chodzi z alergią na biżuterię?
Organizm rozpoznaje niektóre metale jako obce i reaguje na nie jak na patogeny, uruchamiając reakcję immunologiczną. Powoduje to objawy takie jak zaczerwienienie, świąd, pęcherze i łuszczenie się skóry w miejscu kontaktu z biżuterią.
Najczęściej chodzi o nikiel. Jest jednym z najczęstszych alergenów metalowych. Szacuje się, że uczulenie dotyka nawet ponad 20% populacji. Można się go nabawić w każdym wieku. Nikiel znajduje się w wielu stopach metali używanych do produkcji biżuterii nieszlachetnej.
Cząsteczki niklu są uwalniane do skóry szczególnie intensywnie, gdy metal wejdzie w reakcję z potem. Często jednak wystarczy dłuższy kontakt biżuterii z suchą skórą, by nabawić się podrażnień. Kolczyki to szczególnie ryzykowny element, bo bigiel kolczyka znajduje się de facto w ciele, co ten kontakt potęguje.
Co gorsza, w biżuterii niskiej klasy, nikiel może nie być jedynym problemem. Tanie azjatyckie fabryki nieobejmowane normami wykorzystują podejrzane barwniki i lakiery – kolejne czynniki ryzyka.
Nikiel a stal chirurgiczna
W stopie składającym się na stal chirurgiczną znajduje się 10-15% niklu. Mimo tego stal jest hipoalergiczna. Jak to możliwe? Otóż stal chirurgiczna ma w składzie również chrom. Chrom to silna bariera, blokująca cząsteczki towarzyszących pierwiastków. Dzięki chromowi stal nie reaguje chemicznie z otoczeniem, skórą ani potem.
Poza tym, że kolczyki ze stali chirurgicznej są przyjazne dla alergików, nie dotyczy ich również czernienie ani korozja. To wszystko zasługa niereaktywności. Wszystko sprowadza się do starej, dobrej chemii.
Podsumowanie
Odpowiedź na pytanie, czy kolczyki ze stali chirurgicznej uczulają, brzmi: nie, pod warunkiem, że to prawdziwa stal wysokiej jakości. Grunt to upewnienie się co do pochodzenia i jakości ozdób.
Stalowy stop jest tak opracowany, by nie podrażniał skóry nawet przy stałym kontakcie. Z tego względu znajduje szerokie zastosowanie m.in. w branży medycznej. Za hipoalergicznością kolczyków ze stali nierdzewnej stoi chrom. Dzięki niemu domieszka niklu w składzie nie przedostaje się na skórę.
Kupuj rozważnie. Weryfikuj sprzedawców i przyglądaj się detalom biżuterii. To najlepszy sposób, by uchronić się przed reakcjami alergicznymi – świadomość oraz ostrożność. Nie daj się skusić ekstremalnie taniej biżuterii od nieznanego sprzedawcy, a Twoje ciało będzie Ci wdzięczne.