Artykuł sponsorowany
Wiertła stomatologiczne występują w wielu rodzajach, a każdy z nich ma swoje unikalne cechy i zastosowania kliniczne. Bogactwo tych niezwykle ważnych instrumentów pozwala stomatologom dostosować się do różnorodnych potrzeb pacjentów. Niezależnie od tego, czy lekarz musi zająć się wyrywaniem zębów, przygotowywaniem kanałów korzeniowych, czy też precyzyjnym szlifowaniem, różne rodzaje wierteł stomatologicznych umożliwiają skuteczną i komfortową opiekę nad osobami odwiedzającymi gabinet dentystyczny. Sprawdź, które z nich są najczęściej wykorzystywane.
Rodzaje wierteł stomatologicznych – podział ze względu na materiał
Wiertła stomatologiczne możemy podzielić, biorąc pod uwagę to,, z jakiego materiału zostały wykonane. Ma to znaczący wpływ na to, do jakich prac mogą być wykorzystane. Poznaj bliżej wiertła diamentowe, stalowe i ze spiekanego węglika.
Wiertła diamentowe
Opisując rodzaje wierteł stomatologicznych, nie możemy pominąć bardzo chętnie wykorzystywanych wierteł diamentowych. To właśnie one cieszą się największą popularnością spośród wszystkich typów dostępnych na rynku. Wynika to z ich uniwersalnego charakteru – można pracować nimi na twardych materiałach, ale także i tych bardziej delikatnych, przez co świetnie sprawdzają się m.in. do usuwania próchnicy.
Wiertła stalowe
Wiertła stalowe to klasyk w dziedzinie stomatologii, gdyż to właśnie one posiadają najdłuższą historię. W przeciwieństwie do wierteł diamentowych i ze spiekanego węglika, te mogą być wykorzystywane podczas prac wolnoobrotowych i najlepiej sprawdzają się właśnie w tym celu. Ich wytrzymałość nie jest wysoka, przez co szybciej się zużywają i wymagają wymiany na nowe.
Wiertła ze spiekanego węglika
Doskonałą wytrzymałością odznaczają się wiertła wykonane ze spiekanego węglika. Zastosowanie tego materiału sprawia, że są one mocniejsze i trwalsze niż stalowe. Dzięki temu doskonale sprawdzają się podczas prac, w trakcie których konieczne jest stosowanie wysokich obrotów. Ze względu na te właściwości nie zaleca się jednak wykorzystywać ich do pracy ze szkliwem, gdyż mogą je uszkodzić. Dają za to świetne efekty podczas cięcia metalu i zębiny.
Wiertła stomatologiczne – rodzaje według zastosowania
Materiał wierteł to jednak nie wszystko, gdyż możemy podzielić je także według tego, do jakich prac są wykorzystywane. To zależy już nie tylko od materiału, z jakiego są wykonane, ale także ich kształtu i rozmiaru. Biorąc to pod uwagę możemy wyróżnić wiertła, które sprawdzają się idealnie podczas prac z różnych dziedzin stomatologii.
Wiertła do periodontologii
Dzięki wiertłom do periodontologii możliwe jest usunięcie kamienia nazębnego z trudno dostępnych przestrzeni, które znajdują się poniżej linii dziąseł. Ich różne kształty pozwalają na idealne dopasowanie konkretnego modelu do przypadku danego pacjenta.
Wiertła endodontyczne
Z pomocą wierteł endodontycznych usuwana jest miazga z korzeni zęba, czyli proces będący elementem zabiegu określanego potocznie jako leczenie kanałowe. Dzięki ich kształtowi możliwe jest precyzyjne oczyszczenie kanałów.
Wiertła chirurgiczne
Wiertła chirurgiczne wykorzystywane są nie tylko podczas zabiegów chirurgicznych, ale także w trakcie usług z zakresu implantologii. Ich kształt jest dopasowany do precyzyjnego cięcia, dzięki czemu prace w kości mogą być przeprowadzone w dokładny sposób. Z ich pomocą można m.in. wykonać ekstrakcję zęba lub przygotować przestrzeń do założenia implantu.
Różne rodzaje wierteł stomatologicznych pozwalają na oferowanie usług dentystycznych najwyższej jakości. Zrozumienie różnorodności tych instrumentów jest kluczowe również dla zapewnienia pacjentom komfortu podczas leczenia. Połączenie obu tych wartości daje efekt w postaci kompleksowej opieki dentystycznej.