Informacyjnie ze świata > Dom i Wnętrza > Pranie ręczników z octem i sodą – poznaj sposób na miękkie, pachnące i chłonne tekstylia!

Pranie ręczników z octem i sodą – poznaj sposób na miękkie, pachnące i chłonne tekstylia!

22.07.2022

Pranie ręczników z octem i sodą – poznaj sposób na miękkie, pachnące i chłonne tekstylia!

Masz problem ze swoimi ręcznikami – zarówno tymi, których już używałaś, jak i nowymi? Tekstylia te są szorstkie, słabo chłoną wilgoć, a do tego wytwarzają nieprzyjemny zapach? Mam na to świetny babciny sposób! Wystarczy użyć tak naprawdę dwóch produktów, które z pewnością masz w swojej kuchni. Jest to ocet oraz soda oczyszczona. O ich szerokim zastosowaniu zapewne już słyszałaś. Jeśli jednak do tej pory nie spotkałaś się z czymś takim jak pranie ręczników z octem i sodą, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Pranie ręczników z octem i sodą – najpierw pamiętaj o czymś niezwykle ważnym!

Zanim zacznę omawiać pranie ręczników z octem i sodą oczyszczoną, przypomnę Ci nieco zasady chemii. Te dwa produkty to świetne środki do czyszczenia z jednego prostego powodu. Jakiego? 

Ocet to preparat o pH kwasowym. Jest więc idealny do usuwania zabrudzeń nieorganicznych. Należy do nich osad z mydła, kamień czy rdza. Do tego produkt cechuje się właściwościami dezynfekującymi. Dobrze sprawdzi się zatem do prania, a także np. czyszczenia łazienki. 

Soda oczyszczona to natomiast preparat o pH zasadowym. Z tego powodu wyśmienicie usuwa wszystkie zabrudzenia organiczne, takie jak tłuszcze, oleje czy zabrudzenia białkowe

Jak zatem widzisz, te dwa produkty mają dość odmienne zastosowanie. Niektórzy uważają więc, że jeśli połączy się je ze sobą, otrzymujemy środek multifunkcyjny. Czy rzeczywiście tak jest? Niestety nie. Jeśli do octu dodasz sodę oczyszczoną, powstanie między nimi burzliwa reakcja chemiczna. Zobaczysz bardzo dużą ilość pęczniejącej piany. Mogłoby się wydawać, że właśnie o to chodzi. W trakcie “buzowania” powstaje jednak z tych dwóch produktów jedynie octan sodu, dwutlenek węgla i woda. Żadna z tych substancji nie ma niestety cudownych właściwości oczyszczających.

Zapamiętaj więc, że łącząc z sobą ocet i sodę oczyszczoną, niestety “zabijasz” w nich wszystko to, co najlepsze. Używaj więc tych dwóch preparatów zawsze oddzielnie. Wtedy uzyskasz najlepszy możliwy efekt, który z pewnością Cię usatysfakcjonuje. No dobra, to w takim razie pranie ręczników w sodzie i occie to tak naprawdę dwie odrębne metody? Nie do końca, ale o tym już za chwilę. 

Pranie ręczników z octem i sodą - czy można?
Ocet i soda oczyszczona to dwa najpopularniejsze domowe preparaty do prania oraz czyszczenia różnych powierzchni. Nigdy jednak nie łącz ich bezpośrednio ze sobą. Powstaje wtedy reakcja chemiczna, przez którą mieszanka traci swoje właściwości oczyszczające.

Pranie ręczników z octem – dlaczego warto?

Pranie ręczników z octem to przede wszystkim świetna metoda, aby zwiększyć chłonność swoich tekstyliów. Mowa tutaj zarówno o tych już używanych, jak i całkowicie nowych, dopiero przyniesionych ze sklepu. Najczęściej panuje przekonanie, że materiał taki należy po prostu wyprać w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wtedy tkanina będzie lepiej wchłaniała wilgoć. Jeśli jednak w ten sposób potraktujesz swoje ręczniki plażowe czy łazienkowe, niestety osiągniesz odwrotny efekt. 

O wiele lepiej wybrać do czyszczenia ocet. Ten rozluźnia bowiem poszczególne włókna materiału. Tym samym tekstylia stają się bardziej chłonne, miękkie oraz puszyste. Wypłukasz w ten sposób także ze swoich ręczników detergenty używane wcześniej. Te oblepiają bowiem poszczególne “włoski”, co niestety obniża właściwości danego materiału. 

Co ciekawe, ocet to także świetny sposób, by tekstylia zachowały na dłużej swoje intensywne kolory. Preparat ten zapobiega wypłukiwaniu się barwnika. Możesz więc liczyć na ręczniki wyglądające jak nowe przez wiele lat!

Na koniec wspomnę jeszcze, że omawiamy ocet, pozwoli Ci uporać się także z problemem brzydko pachnących ręczników. Są to przecież tekstylia, które cały czas narażasz na wilgoć. Wycierasz się nimi, a następnie zostawiasz je w wilgotnej łazience. Tworzysz przez to idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów oraz bakterii. Ręczniki zaczynają więc wytwarzać uporczywą woń, która nie schodzi nawet po praniu. 

Jeśli jednak dodasz do prania ocet, problem ten zniknie. Produkt ma bowiem właściwości dezynfekujące i świetnie usuwa nieprzyjemne zapachy. Sam oczywiście nie pachnie najładniej, jednak nie obawiaj się tego. Ocet wyparuje z ręczników podczas ich suszenia. 

Jak prać ręczniki z octem?

Wiesz już, że produkt ten może wyeliminować wiele Twoich problemów, a więc jak prać ręczniki z octem? Wystarczy, że wlejesz szklankę tego preparatu do szufladki na płyn do płukania, znajdującej się w pralce. Urządzenie pobierze wtedy ocet w odpowiednim momencie prania i dokładnie wypłucze w nim Twoje ręczniki. Aby tekstylia dobrze się oczyściły, ustaw oczywiście wysoką temperaturę, np. 60 stopni i program dedykowany do tego typu akcesoriów. Jak zatem widzisz, pranie ręczników w occie jest niezwykle proste i co najważniejsze – skuteczne!

Pranie ręczników z sodą oczyszczoną – co w ten sposób zyskujesz?

Twoje nowe ręczniki są szorstkie? Może się tak zdarzyć, nawet jeśli kupisz je ze sprawdzonego źródła, np. ze strony https://www.karo.waw.pl/category/reczniki. Są to bowiem specyficzne tekstylia, które najpierw muszą “przejść swoje”, by stały się miękkie. Przyjmuje się bowiem, że te zyskują na puszystości dopiero z każdym kolejnym praniem. Możesz jednak ten cały proces nieco przyspieszyć. Jak? Oczywiście wykorzystując sodę oczyszczoną.

Produkt ten po kontakcie z wodą osadzi się między poszczególnymi włóknami ręczników. Tym samym lekko je uniesie i sprawi, że tekstylia będą miękkie oraz puszyste. Zwiększy się przez to także ich chłonność. Dodatkowo soda pozwoli usunąć z nich nieprzyjemne zapachy – również te, które zostają niekiedy na tkaninie po użyciu barwników. Oczywiście preparatu tego możesz użyć również w celu przywrócenia miękkości już używanym wcześniej akcesoriom łazienkowym. Pranie ręczników z sodą zdecydowanie warto wypróbować!

Jak wyprać ręczniki w sodzie oczyszczonej?

Aby wyprać w ten sposób ręczniki w pralce, potrzebujesz jedynie pół szklanki sody oczyszczonej. Tą należy wsypać bezpośrednio do bębna lub do szuflady na proszek do prania. Ja zdecydowanie polecam Ci jednak drugą z tych metod. Dlatego? Wtedy będziesz mogła podczas jednego prania wykorzystać zarówno sodę, jak i ocet! 

Pierwszy z produktów ląduje do szuflady na proszek, drugi – na płyn. Dzięki temu nie będzie między nimi styczności. Nie dojdzie więc do reakcji chemicznej, która w kontakcie z gorącą wodą mogłaby zajść jeszcze szybciej. Zachowasz więc cudowne właściwości tych dwóch produktów. 

Pralka najpierw pobierze bowiem sodę, w której wypierze tekstylia. Następnie wypuści wodę, w której będzie rozpuszczony ten produkt i dopiero wtedy pobierze ocet. Wypłuka w nim całość i gotowe! Te dwa produkty nie będą miały wtedy ze sobą bezpośredniego kontaktu. Genialne, prawda?

Pranie ręczników z octem i sodą - jak łączyć preparaty?
Podczas jednego prania możesz wykorzystać zarówno sodę, jak i ocet. Aby nie doszło do ich przemieszania się, a w efekcie tego reakcji chemicznej, należy umieścić je w osobnych komorach szuflady w pralce. Soda ląduje w miejscu na proszek, ocet natomiast w komorze na płyn i gotowe!

O czym jeszcze warto pamiętać, podczas prania ręczników?

Pamiętaj więc, że jeśli chcesz w jednym cyklu prania wykorzystać zarówno ocet, jak i sodę, musisz po prostu dodać je do osobnych przegródek na preparaty czyszczące. W innym przypadku zniwelujesz ich cudowne właściwości, a przy okazji możesz uszkodzić urządzenie. Do tego zawsze pierz ręczniki osobno. Wkładaj do bębna wyłącznie taki rodzaj tekstyliów. Będziesz mieć wtedy pewność, że te zawsze będą miękkie, chłonne, puszyste i pięknie pachnące. 

Proszki nie są wskazane, ponieważ oblepiają włókna materiału i zmniejszają jego walory. Do tego ustawiaj zawsze dość wysoką temperaturę – nawet do 60-90 stopni Celsjusza. Ręczniki należy prać nawet co 2-3 dni, więc pilnuj tego skrupulatnie. Będziesz mieć wtedy pewność, że Twojemu naskórkowi nic nie zagraża.

Teraz wiesz już wszystko na temat prania ręczników w sodzie oraz occie. Wykorzystasz taką metodę podczas następnej wizyty tekstyliów w pralce? 

Mogą Ci się również spodobać

Do czego służy glebogryzarka? Poradnik

05.03.2024

Glebogryzarka to nieodłączne narzędzie w arsenale każdego ogrodnika – bez […]

Czy pościel satynowa jest dobra? Zobacz, czy warto ją wybrać

Pościel jest jednym z elementów wyposażenia sypialni, które mają ogromny […]

Dlaczego warto kupić sofę od polskiego producenta?

Wybierając sofę do salonu, często szukamy wyjątkowych mebli sprowadzanych z […]