Domowa maszyna do szycia pozwala na pracę z szerokim wachlarzem materiałów. Z większością tkanin i dzianin poradzi sobie bez problemu. Schody zaczną się dopiero przy bardziej wymagających materiałach. Do takich z pewnością należy skóra. Do niej będziesz potrzebować urządzenia o większych możliwościach. Sprawdź, jakimi cechami i funkcjami powinna się charakteryzować maszyna do szycia skóry.
Maszyna do szycia skóry – czym powinna się wyróżniać?
Zszycie dwóch kawałków skóry najprawdopodobniej będzie możliwe na Twojej domowej maszynie. Tyle że jeśli będziesz chciał to robić nieco częściej, zwyczajne urządzenie szybko zacznie strajkować. Wtedy potrzebna będzie Ci maszyna do szycia skóry. Jej najważniejsze wyróżniki to odpowiednia siła docisku stopki oraz rozbudowany transporter.
Siła docisku stopki
Nawet przy zakupie swojej pierwszej maszyny do szycia warto zaopatrzyć się w sprzęt z możliwością regulacji docisku stopki. Przy szyciu skóry ta funkcja jest niezbędna. Bez niej nie będziesz mieć kontroli nad siłą docisku i praca będzie daleka od płynnej.
Najważniejsze są skrajne parametry. Do skóry potrzeba bowiem mocnego docisku stopki. Mechaniczna maszyna do szycia skóry powinna mieć pokrętło, które umożliwi Ci regulację. W maszynach elektronicznych trzeba będzie wybrać odpowiedni program. Najbardziej rozbudowane maszyny komputerowe będą nawet w stanie samodzielnie dopasować docisk stopki do materiału. To przyda się też przy szyciu delikatnych materiałów, na przykład na koszulki. Dodatkowe informacje o koszulkach polo znajdziesz tutaj: https://lubin.miasta.pl/moda-meska-z-czym-i-jak-nosic-koszulki-polo.
Transporter wysokiej jakości
Transporter odpowiada za przesuwanie materiału w trakcie szycia. Opiera się na charakterystycznych ząbkach. Są ułożone w kilku rzędach. W zależności od modelu, w maszynach znajdziemy transporter 3-punktowy, 4-punktowy lub 7-punktowy.
Rozbudowany transporter wysokiej jakości zmniejsza ryzyko, że maszyna będzie wciągać materiał i się zacinać. Większa liczba punktów sprawia, że materiał będzie przesuwać się płynnie. Maszyna do szycia skóry powinna posiadać co najmniej 4-punktowy transporter, ale przy takiej pracy najlepiej sprawdzają się 7-punktowe.
Przydatne cechy maszyny do szycia skóry
Rozbudowany transporter i możliwość ustawienia dużego docisku stopki to podstawy w maszynach do szycia skóry. Jeśli jednak chcesz pracować bardziej komfortowo, zadbaj, by sprzęt posiadał jeszcze kilka cech.
Płynna regulacja długości i szerokości ściegu
Regulacja wielkości ściegu przydaje się przy szyciu każdego materiału. Proste maszyny najczęściej mają jednak sztywno narzucone tryby oznaczone kilkoma cyframi. Problem w tym, że nie zawsze będzie można je dopasować do trudniejszego materiału.
Maszyna do szycia skóry powinna więc umożliwiać płynną regulację szerokości i długości ściegu poprzez ustawienie wartości między poszczególnymi cyframi. Optymalna wielkość ściegu zwiększa jego wytrzymałość, co w przypadku skóry jest kluczowe.
Mocny silnik
Skóra jest grubym materiałem, który mocno obciąża maszynę do szycia. Dlatego ważna jest odpowiednia moc jej silnika. Słabe maszyny nie będą w stanie wykonać odpowiedniego szwu.
W przypadku maszyn mechanicznych minimalna moc silnika konieczna do sprawnego szycia skóry to 80 W. Nieco mniejsza siła wystarczy przy maszynach elektronicznych. W tym przypadku obróbkę skóry powinna gwarantować już maszyna z silnikiem o mocy 55 W.
Wzmocnione podzespoły i konstrukcja
Szycie skóry wiąże się z intensywną eksploatacją maszyny. Jeśli więc obróbka tego materiału ma być jej głównym zadaniem, potrzebny jest sprzęt o zdecydowanie mocniejszej konstrukcji niż ten do codziennego użytku.
Mocniejszy powinien być już sam korpus i obudowa maszyny, przy szyciu skóry narażony na większe niż zwykle drgania. Poza tym warto zadbać, by większość elementów była wykonana z metalu, a nie tworzywa sztucznego. Dotyczy to przede wszystkim uchwytu mocującego stopkę, samej stopki oraz płytki ściegowej. Poza tym przydatny będzie metalowy bolec do nawijania nici na szpulkę dolną.
Jakie dodatki będą pomocne w szyciu skóry?
Skoro już wspominamy o stopce, warto zatrzymać się przy niej jeszcze na moment. Szycie skóry będzie znacznie łatwiejsze przy wysoko podnoszonej stopce. Dzięki temu będzie można zszywać grube warstwy materiałów, co często zdarza się przy obróbce skóry.
Maszyna do szycia skóry nie poradzi sobie także bez dodatków w postaci odpowiednich igieł. Liczy się kształt ostrza oraz grubość igły. Wieńczy je smukły, spłaszczony i bardzo ostry czubek zakończony ostrzem tnącym. Funkcjonuje pod oznaczeniem czubek LL. Grubość igły odpowiednia do szycia skóry to natomiast 100-110.
Maszyna do szycia skóry – polecane modele
Przy wyborze maszyny do szycia skóry warto w pierwszej kolejności rozważyć produkty firmy Brother, które można kupić na https://adamar.pl/manufacturer/brother. Jednym z modeli, który szczególnie dobrze nada się do szycia skóry, jest Brother F400. To elektroniczna maszyna z 40 programami ściegowymi. Posiada oczywiście regulację docisku stopki oraz ściegów, a także twardą obudowę. Do tego o stałą gęstość ściegu dba system SFDS. Ta maszyna nie marszczy skóry w czasie pracy. Dysponuje silnikiem o mocy 55 W.
Ciekawe maszyny do szycia skóry produkuje również Juki, japońska firma o uznanej renomie. W przypadku tego producenta szczególnie warto przyjrzeć się modelowi Juki HZL-G120. To komputerowa maszyna do szycia, która oferuje aż 180 ściegów. Z punktu widzenia obróbki ze skóry ważniejszy jest jednak wzmocniony, 7-punktowy system transportu. Do tego dochodzi również płynna regulacja długości i szerokości ściegów – odpowiednio do 5 i 7 mm. To mocne, wydajne urządzenie z silnikiem o mocy 65 W – znajdziesz je na https://adamar.pl/manufacturer/juki.
Podsumowanie: na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyny do szycia skóry?
Maszyna do szycia skóry powinna być mocniejsza i bardziej wydajna od zwykłego domowego sprzętu. Jej podstawowe funkcje to możliwość ustawienia dużego docisku stopki oraz wysokiej jakości transporter – najlepiej 7-punktowy.
Szycie skóry zdecydowanie ułatwi jednak również kilka innych cech. Najlepiej, by możliwa była płynna regulacja szerokości i długości ściegu. Ważny będzie też odpowiedni silnik – w maszynach mechanicznych o mocy przynajmniej 80 W, w elektronicznych 55 W. Maszyna powinna mieć też wzmocnioną konstrukcję.
Do szycia skóry przydadzą się dodatki takie jak wysoko podnoszona stopka. Praca nie uda się też bez specjalnych igieł z czubkiem LL. Modele, które dobrze poradzą sobie jako maszyna do szycia skóry to m.in. Brother F400 oraz Juki HZL-G120.