Informacyjnie ze świata > Zdrowie i uroda > Końcówki stomatologiczne – rodzaje, które musisz poznać

Końcówki stomatologiczne – rodzaje, które musisz poznać

18.04.2024

Końcówki stomatologiczne – rodzaje, które musisz poznać

W dynamicznie rozwijającej się dziedzinie stomatologii, znaczenie wysokiej jakości narzędzi jest nieocenione. Końcówki stomatologiczne, w tym kątnice, prostnice i turbiny, odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu zarówno skutecznych zabiegów dla pacjentów, jak i gwarantują komfort pracy lekarzy dentystów. Przedstawiamy więc te innowacyjne narzędzia. Skupimy się na tym, jakie zastosowania dają końcówki stomatologiczne – rodzaje, które zdecydowanie powinieneś poznać, jeśli interesuje Cię ta tematyka. Zaczynamy?

Końcówki stomatologiczne – rodzaje, które muszą znaleźć się w każdym gabinecie dentystycznym

Zacznijmy, od krótkiego wstępu, który pozwoli Ci rozróżnić końcówki od wierteł stomatologicznych, gdyż to nazewnictwo może być mylące. Za końcówki uznajemy urządzenia o różnych możliwościach pracy, czyli turbiny, kątnice i prostnice. Różnią się kształtem i sposobem zasilania, a co za tym idzie swoimi zastosowaniami. Jednak najważniejsze zadanie wykonywane jest przez wiertła, wykonane z różnych materiałów i o odmiennych kształtach. Końcówki stomatologiczne są więc elementem niezbędnym do pracy w jamie ustnej, gdyż to na nich montowane są wiertła.

Jeśli interesują Cię końcówki stomatologiczne, rodzaje, które musisz poznać bliżej to wspomniane już turbiny, kątnice i prostnice. Mają cechy wspólne, jednak dużo je różni, przez co mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach stomatologii – nie tylko zachowawczej, ale także protetyce czy ortodoncji, gdzie praca nie ma miejsca w jamie ustnej pacjenta. Przyjrzymy się bliżej tym rodzajom końcówek stomatologicznych, zaczynając od popularnych kątnic – które obejrzysz na https://tech-dent.pl/category/sprzet-stomatologiczny-koncowki-stomatologiczne-katnice – przechodząc przez prostnice i kończąc na turbinach.

Kątnice stomatologiczne

Kątnica stomatologiczna to końcówka, która wyróżnia się swoim kształtem – wiertło montowane jest na szyjce, która jest delikatnie zakrzywiona. Dzięki temu pozwala na wygodną pracę i ułatwia dotarcie do trudnych przestrzeni w jamie ustnej. Ważną cechą kątnic jest także sposób ich zasilania. Odbywa się ono z pomocą mikrosilnika.

Drugim wyróżnikiem kątnic stomatologicznych ich prędkość ich pracy – musisz wiedzieć, że to właśnie ono najmocniej na to, do jakich zadań wykorzystywana jest dana końcówka. W przypadku kątnic osiągana prędkość wynosi od 2000 do 200 000 obrotów na minutę. Dlatego wśród kątnic wyróżniamy modele oferujące: bardzo wolny, wolny, normalny lub szybki obrót. Klasyfikacja ta jest w praktyczny sposób zaznaczona na samym urządzeniu w formie paska w odpowiednim kolorze.

  • Kątnica z czerwonym paskiem – osiąga prędkość aż do 200 000 obrotów na minutę.
  • Kątnica z niebieskim paskiem – osiąga prędkość do 40 000 obrotów na minutę.
  • Kątnica z zielonym paskiem – osiąga prędkość do 7400 obrotów na minutę.
  • Kątnica z podwójnym zielonym paskiem – osiąga prędkość do 2700 obrotów na minutę.

Dzięki swojej różnorodności kątnica może być wykorzystywana do wielu zabiegów w jamie ustnej. Doskonale sprawdza się do usuwania i opracowywania wypełnień, usuwania próchnicy czy wygładzania powierzchni zębów. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie sklepu tech-dent.pl należy zwrócić uwagę na to, czy kątnica posiada oświetlenie LED. Pozwala ono na dokładne oświetlenie przestrzeni zabiegu i poprawia precyzję pracy.

ważne końcówki stomatologiczne - rodzaje
Końcówki stomatologiczne to akcesoria niezbędne w gabinecie stomatologicznym. Warto zadbać o pełny asortyment tych ważnych urządzeń.

Prostnice stomatologiczne

Opisujemy końcówki stomatologiczne, rodzaje, które mają swoje stałe miejsce w gabinecie stomatologicznym, więc pora na kolejnego reprezentanta tej kategorii, czyli prostnice. Te urządzenia, podobnie jak kątnice, są zasilane za pomocą mikrosilników. Oferują jednak inne możliwości ze względu na prędkość pracy, która wynosi od 100 do 25 000 obrotów na minutę.

Prostnice stomatologiczne mają odznaczają się jeszcze jedną ważną różnicą, która dotyczy ich kształtu. Zgodnie z nazwą są proste, nie mają zakrzywionej główki, przez co praca nimi przebiega w odmienny sposób niż przy kątnicach.

Opisane powyżej cechy sprawiają, że prostnice znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w endodoncji i protetyce. Doskonale sprawdzają się do prac z aparatami ortodontycznymi oraz protezami, pozwalając na dokładne i wygodne dotarcie do każdej przestrzeni, dzięki kształtowi i wolnej prędkości.

Turbiny stomatologiczne

W porównaniu z kątnicami i prostnicami, turbiny odznaczają się najmocniej w kategorii końcówek stomatologicznych. Wyróżnia je przede wszystkim prędkość pracy, która wynosi od 200 000 do 450 000 obrotów na minutę. Dodatkowo odznaczają się innym sposobem zasilania – do pracy turbiny niezbędne jest sprężone powietrze, a nie mikrosilnik.

Po prędkości obrotów widać, że to właśnie turbiny stomatologiczne są urządzeniami oferującymi najszybszą pracę. Dzięki temu ich zastosowanie jest szerokie i doskonale dają sobie radę podczas różnych zabiegów w jamie ustnej – z ich pomocą można zarówno otworzyć zęba, jak i przygotować miejsce pod protezę. Ze względu na dużą prędkość pracy w jej trakcie wytwarza się ciepło, które jest niwelowane poprzez polewanie miejsca pracy wodą. W ten sposób pacjent może cieszyć się komfortem nawet w trakcie zabiegu.

Końcówki stomatologiczne – jakie marki zasługują na uwagę?

Jeśli interesują Cię końcówki stomatologiczne, poza rodzajami warto zapoznać się także z cenionymi w branży producentami, tworzącymi te ważne urządzenia. Do najpopularniejszych należy japońskie przedsiębiorstwo NSK. Poza tym w gabinetach stomatologicznych często spotkać można końcówki takich marek jak: KaVo, Bien Air, Sirona Dental Systems czy W&H.

Źródła:
1. tech-dent.pl/category/sprzet-stomatologiczny-koncowki-stomatologiczne-katnice, [dostęp 12.04.2024].

Mogą Ci się również spodobać

Koszule z nadrukiem – u jakich pracowników są niezbędne?

18.03.2024

Koszule z nadrukiem to elegancki odpowiednik reklamowych T-shirtów czy bluz. […]

Czy kolczyki ze stali chirurgicznej uczulają? Wyjaśnienie 

Czy kolczyki ze stali chirurgicznej uczulają? Stal jest bardzo popularnym […]

Jak dobrać biżuterię do sukienki? 7 najważniejszych zasad

Jak dobrać biżuterię do sukienki? To niełatwe zadanie! Dobrze dobrana […]