Jak zrobić bramę z siatki leśnej w najprostszy sposób? To tanie rozwiązanie tymczasowe zajmie Ci tylko chwilę pracy, a z powodzeniem zabezpieczy teren. Bramy z takiej siatki, ze względu na swoją prostotę, niską cenę i łatwość montażu, sprawdzają się znakomicie jako tymczasowe rozwiązanie w wielu okolicznościach. Widać je m.in. na placach budowy, są używane do ogradzania pastwisk, zamykania ścieżek, czy nawet przed świeżo zbudowanymi domami mieszkalnymi w oczekiwaniu na stałe ogrodzenie. Wykorzystaj tę instrukcję do stworzenia prostej, taniej bramy dwuskrzydłowej.
Jak zrobić bramę z siatki leśnej – potrzebny sprzęt
Oto rzeczy potrzebne do skonstruowania dwuskrzydłowej bramy. Skompletuj wymienione materiały i narzędzia:
- – siatka leśna odpowiadająca szerokością planowanej bramie,
- lekkie, tanie deski, najlepiej z sosny, 10 sztuk (po 5 sztuk na skrzydło),
- – wkręty,
- – zawiasy – minimum 4, po 2 na każde skrzydło,
- – miękki drut,
- – 2 słupy drewniane,
- – rygiel ze skoblem lub łańcuch z kłódką,
- – szpadel,
- – młotek,
- – nożyce do metalu,
- – wkrętarka,
- – piła do drewna,
- – opcjonalnie – beton.
Do 1,5 metra szerokości skrzydła wystarczą 2 zawiasy, powyżej 3 tej szerokości lepiej zamontować 3 dla zwiększenia stabilności.
Do bram tymczasowych zwykle wybiera się siatki leśne o wysokości 2 metrów. Minimalna wysokość bramy to 1,6 metra. Niech będzie to porządna siatka leśna – brama, mimo swojej tymczasowości, powinna być w stanie powstrzymać napór. Do ramy polecamy stosować deski sosnowe, gdyż są najtańsze, łatwe w obróbce i lekkie.
Przed przystąpieniem do pracy przeczytaj instrukcję montażu zawiasów i skobla, którą dołączył producent. Najczęściej montuje się je na zwykłych wkrętach, a ich liczba zależy od konstrukcji.
Brama tymczasowa z siatki krok po kroku
Materiały przygotowane? Czas przejść do wykonania.
1 – Planowanie bramy
Wybierz miejsce, gdzie chcesz umieścić bramę. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca na otwieranie obu skrzydeł bramy. Szerokość bramy 3 metry (1,5 metra na każde skrzydło) jest wystarczająca dla większości samochodów osobowych. Jeśli zabezpieczasz teren, na który wjeżdżają duże samochody dostawcze i maszyny, zrób bramę na 4-5 metrów (2-2,5 metra na każde skrzydło).
2 – Konstruowanie ramy skrzydła
Konstrukcja skrzydeł to rama w kształcie prostokąta plus jedna deska na środku, puszczona po przekątnej tak jak na powyższym schemacie. Środkowa deska ma za zadanie wzmocnić konstrukcję, więc zdecydowanie warto dołożyć ją pomimo tymczasowości rozwiązania.
Przytnij sosnowe deski do odpowiednich wymiarów dla dwóch skrzydeł bramy. Wysokość ma odpowiadać wysokości siatki. Do długości wszystkich desek dolicz 5 centymetrów zapasu, żeby wygodnie zamocować.
Zbij prostokątną ramę, dodaj piątą deskę przez środek po przekątnej. Następnie dopasuj siatkę leśną do konstrukcji, pomagając sobie nożycami do metalu. Siatka nie powinna wystawać poza drewnianą ramę.
Siatkę przyczep do desek drutem – mocowanie musi być nie rzadziej niż co 5 oczek siatki. Porządnie skręć druty, dodaj kilka mocowań wzdłuż środkowej deski.
3 – Wkopywanie słupków
Wykop dołki w miejscach, gdzie chcesz umieścić słupki. Głębokość dołków powinna wynosić około 60-80 cm. Umieść słupki w dołkach, na samym środku. Ustabilizuj słupki kamieniami i zasyp ziemią. Jeżeli masz do dyspozycji beton, to jeszcze lepiej – brama na zabetonowanych słupkach wytrzyma dłużej.
Upewnij się, że słupki są idealnie na środku. Dobrze, jeśli będą prosto, ale gdy ukształtowanie terenu na to nie pozwala, w porządku – w końcu to tylko tymczasowe rozwiązanie.
4 – Osadzanie skrzydeł na słupkach
Przykręć lub przybij zawiasy do skrzydeł i równorzędnych miejsc na słupkach (w typowych zawiasach do drewnianych bram są wkręty, ale metoda montażu różni się w zależności od typu zawiasu – sprawdź instrukcję producenta). Osadź skrzydła na zawiasach.
5 – Montaż skobla
Ostatnim krokiem jest zamontowanie skobla, zwykle za pomocą wkrętów (znowu – instrukcja producenta).
Prowizorycznym rozwiązaniem, które też nadaje się na krótki czas, może być łapanie bramy łańcuchem z kłódką. Decyzja, czy montować skobel należy do Ciebie.
Podsumowanie
Jak zrobić bramę z siatki leśnej najszybciej, najtaniej, bez żadnych umiejętności? Tego typu bramy możesz kupić, ale skoro już poznałeś instrukcję, wydatki ograniczą się do zakupu materiałów.
Potrzebna będzie siatka leśna o wymiarach zgodnych z planowaną szerokością i wysokością bramy. Na ramę zejdzie w sumie 10 sosnowych desek, do montażu dwuskrzydłówki trzeba dwa słupki. Przygotuj kilka narzędzi, które na pewno masz w garażu – i już prawie gotowe.
Stworzenie tymczasowej bramy z siatki leśnej to szybkie, tanie i skuteczne rozwiązanie, które zabezpieczy Twój teren. Dzięki prostocie konstrukcji i łatwości montażu jest to idealne rozwiązanie na placach budowy, pastwiskach, czy w oczekiwaniu na stałe ogrodzenie – czyli w okolicznościach, gdy estetyka bramy nie ma najmniejszego znaczenia, a liczy się tylko funkcjonalność. Wykorzystaj powyższą instrukcję, aby w kilka godzin stworzyć funkcjonalną bramę dwuskrzydłową.