Informacyjnie ze świata > Sport > Jak bieganie wpływa na organizm człowieka?

Jak bieganie wpływa na organizm człowieka?

14.05.2022

Jak bieganie wpływa na organizm człowieka?

Chcesz być zdrowy, piękny i szczęśliwy? Z pewnością tak – w takim wypadku czas wskoczyć w buty do biegania! Jak bieganie wpływa na organizm człowieka? Na każdej płaszczyźnie – od mięśni, przez pracę serca, po samopoczucie psychiczne! Przeczytaj i rozejrzyj się za nowym strojem sportowym!

Jak bieganie wpływa na organizm człowieka? Układ ruchu

Na pewno wiesz, że nieużywany mięsień zanika. To prawda. Gdy nie ćwiczysz, mięśnie slabną i maleją, a upływające lata nie poprawiają sytuacji. Z wiekiem jesteś coraz bardziej narażony na bóle stawów, utratę tkanki mięsiowej (sarkopenię) i oslabienie kośc.

Bieganie wzmacnia mięśnie, kości i stawy. W połączeniu z odpowiednią dietą i dbaniem o regenerację, pomoże Ci zachować młode, sprawne ciało, bez względu na PESEL. Ba! Maratończycy osiągają szczyty swoich możliwości około 35 roku życia, a i seniorzy startują w wymagających biegach!

Twoje ciało zostało tak zaprogramowane przez Matkę Naturę, żeby przetrwać w trudnych warunkach. Do przetrwania potrzebuje wzmocnienia się. Dlatego, gdy obciążysz układ ruchu wysiłkiem fizycznym, ten będzie się stawał coraz silniejszy – nie ma wyjścia, bez znaczenia, czy jest stary, czy młody. 

Zakwasy po bieganiu oznaczają, że mięśnie goją się. To samo robią kości i stawy. Po wygojeniu – dobrym śnie i wysokobiałkowym posiłku – będą mocniejsze, by w przyszłości bez problemów sprostać kolejnym spodziewanym wyzwaniom.

Czy bieganie obciąża kręgosłup?

Wpływ biegania na kręgosłup? Bieganie zawsze przynajmniej trochę obciąża kręgosłup – jak każdy ruch. Jeżeli jednak biegasz w dobrych butach, z poprawną techniką, nie musisz się tym przejmować. 

O ile nie zmagasz się z wadami postawy, ani przewlekłymi chorobami układu ruchu, sport na dłuższą metę pomoże kręgosłupowi. W starszym wieku będzie mniej narażony na choroby wynikające z… używania go tylko do garbienia się przed komputerem.

Jak bieganie wpływa na organizm człowieka – kolana do wymiany?

Bieganie obrosło w wiele mitów. Jednym z nich jest to, że regularne treningi biegowe powodują zwyrodnienia kolan.

,,Na starość nie będziesz mógł chodzić, zobaczysz!”? Otóż, jeśli będziesz biegał w poprawny sposób, w amortyzowanych butach, nie ,,zobaczysz”. Kilka lat temu badacze stwierdzili, że biegacze wcale nie cierpią na zwyrodnienia kolan częściej, niż mało aktywne osoby. Wręcz przeciwnie.

Wszystko jest kwestia techniki biegu, diety, dbania o odpoczynek, oraz dopasowania sprzętu do warunków treningowych. Na asfalt potrzeba butów z dużą amortyzacją, a w teren, o jak najlepszej przyczepności. Wystarczy… nie biegac byle jak, w byle czym

Jak bieganie wpływa na organizm człowieka? To zależy do tego, czy się do niego przyłożysz! Jeśli to zrobisz, wpływ biegania będzie jednoznacznie pozytywny.

Wpływ biegania na serce 

Podczas treningu biegowego, serce musi ciężej pracować. Pompuje krew szybciej, żeby zasilać pracujące mięśnie życiodajnym tlenem. Obciążenie serca nie kojarzy sie pozytywnie, ale… serce to też mięsień, a mięśnie lubią ćwiczenia! 

Treningi biegowe zwiększają pojemność serca, obniżają tętno spoczynkowe i zapobiegają chorobom układu krążenia.

Serce reaguje na każdy wysiłek fizyczny. Ciśnienie 120/60 i puls 80? Tylko w tych momentach dnia, gdy beztrosko odpoczywasz. Biegniesz 100 metrów do tramwaju, taszczysz zakupy na piętro, tańczysz przy gotowaniu? Praca serca zmienia się, ale nawet tego nie zauważasz.

Biegacze chętnie używają pulsometrów, by na bieżąco śledzić pracę ,,pompki”. W ten sposób widzą na swoim przykładzie (i wykresie), jaki jest wpływ biegania na serce! Na treningach mięsień sercowy pracuje dużo intensywniej, nawet z tętnem zahaczającym o 200. 

Takie ,,ćwiczenie serca”, tak jak innych mięśni, pomoże zachować je w doskonałej formie na dziesięciolecia!

Jak bieganie wpływa na organizm – psychika

W zdrowym ciele, zdrowy duch – to powiedzenie trafnie można odnieść do biegania! 

Jeżeli kiedykolwiek słyszałeś, że ,,bieganie uskrzydla”osoba, która to mówiła, miała 100% racji. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego, ciało wytwarza endorfiny. Endorfiny to hormony szczęścia

Działanie endorfin jest szerokie i jednoznacznie pozytywne. Hormony dodają energii psychicznej i fizycznej oraz oddalają stres. Bieganie to doskonały sposób na relaks – szczególnie, jeśli możesz je uprawiac podczas słonecznej pogody, dodatkowo uzupełniając witaminę D.

Nie zrażaj się również do biegania na bieżni! Endorfiny wytwarzają się i pod dachem. Statystyki dystansu i spalonych kalorii, wyświetlane na ekranie nowoczesnej bieżni, wywołują satysfakcję z własnych osiągnięć! Tego nigdy za wiele. 

Sport jest fenomenalnym sposobem na zwiększenie pewności siebie. Świadomość, że robisz coś, na co nie stać milionów osób, a przede wszystkim zwalczasz własne słabości. Zadowolenie z samego siebie przyda Ci się w życiu codziennym – podczas biznesowych negocjacji, czy ścierania się z problemami osobistymi.

To jak bieganie wpływa na organizm człowieka jest nie do przecenienia. Regularna dawka endorfin oddala widmo zaburzeń depresyjnych, a obniżenie poziomu stresu to cios w potencjalne schorzenia nerwicowe.

Jak bieganie wpływa na organizm człowieka – uzależnienia precz!

Biegaczom łatwiej zrezygnować z alkoholu, papierosów i innych odstresowujących, niezdrowych elementów stylu życia. Zaczynając uprawiać sport, zyskujesz inne potężne narzędzie do walki ze złym samopoczuciem psychicznym!

Wpływ biegania na organizm człowieka jest więc nie tylko bezpośredni! Pasja sportowa ułatwia zmianę stylu życia. Dzięki treningom poczujesz sie lepiej, a świadomośc, że rezygnacja z używek poprawi formę biegową, dodatkowo motywuje do wytrwania w postanowieniu.

Jak bieganie wpływa na organizm człowieka – mózg, płuca, skóra

Hormony szczęścia, redukcja stresu i dotlenienie – szare komórki uwielbiają to! Dzięki bieganiu, zmniejszysz przyszłe ryzyko chorób neurodegeneracyjnych (Alzheimera, Parkinsona etc.), a koncentracja poprawi się już teraz.

Płuca, podobnie jak serce, podczas biegania pracują na wyższych obrotach. One lubią trening tak samo, jak mięśnie! Treningi biegowe zwiększają pojemność płuc. To właśnie ,,poprawa kondycji”, rozumiana jako pożegnanie się z zadyszką przy chodzeniu po schodach

Zwiększenie pojemności płuc oznacza, że przy każdym oddechu magazynujesz więcej tlenu. W związku z tym, nie musisz tak często nabierać nowej porcji!

Skóra to też narząd i to nawet największy w ludzkim ciele. Pracujące intensywniej serce doprowadza krew nie tylko do mięśni, ale także właśnie do tkanki skórnej. 

Lepsze ukrwienie skóry przekłada się na jej ujędrnienie. Jeżeli do tego dolożysz prysznice naprzemiennie ciepłą i zimna wodą (dużo osób robi tak po treningu), odmłodniejesz w oczach!

Jak bieganie wpływa na sylwetkę?

Czas na wizualne aspekty sportowego stylu życia. To jak bieganie wpływa na sylwetkę interesuje przecież nie tylko kobiety! 

Jak bieganie wpływa na pośladki? Podnosi je, zaokrągla i ujędrnia. Nie powiększa – do tego potrzeba treningu siłowego, ale efekt usatysfakcjonuje każdego, kto chce subtelnie poprawić swoje kształty.

Jak bieganie wpływa na brzuch? Wzmacnia mięśnie skośne, odpowiedzialne za kształt talii i ogólną szerokość korpusu. Panowie mogą liczyć na utratę kilku centymetrów w pasie, a przy tym bardziej ,,zbitą” sylwetkę.

To, czy bieganie rozbudowuje nogi, zależy od stylu treningu i diety. Biegaczom długodystansowym, rekreacyjnym, nie grożą masywne nogi! Takie mają tylko sprinterzy, którzy poza treningami biegowymi podnoszą ciężary. Do rozbudowy potrzebna byłaby również nadwyżka kaloryczna. Bez obaw – od biegania nie będziesz miał nóg jak strongman!

Wyjaśnijmy także kwestie bardzo istotną dla wielu kobiet – czy od biegania opadają piersi? Nie, jeśli biega się w dobrze dobranym staniku sportowym.

Przy redukcji tkanki tłuszczowej (o która latwo, gdy spala się setki kalorii na każdym treningu!), ciało zmienia się nie do poznania w szczupłe, jędrne i mocne.

Jak bieganie wpływa na odchudzanie

Wpływ biegania na odchudzanie interesuje chyba każdego, kto pomyślał kiedykolwiek o tym rodzaju aktywności. Miliony ludzi corocznie decydują się na sport, by schudnąć. Bieganie w umiarkowanym tempie spala około 500 kcal na godzinę, co jest równowartością tabliczki czekolady!

Biegacze są szczupli, bo nadmiar kalorii – świadomie lub nie – ,,wybiegują”. Endorfiny motywują ich, by na sprawiającym ogromną przyjemność treningu dołożyli kilometrów, jeżeli tylko mają na to wystarczająco dużo energii z jedzenia. 

Dieta biegacza jest dużo ,,luźniejsza”, bardziej syta, niż typowa dieta odchudzająca. Jest w niej miejsce na słodycze, bo biegacze potrzebują węglowodanów, by mieć dużo energii na treningach. Znajdą się różne rodzaje pieczywa, owoce, makarony, miody i dżemy – radykalne oszczędzanie kalorii nie jest potrzebne, gdy biegasz!

Jak bieganie wpływa na organizm człowieka – negatywne skutki biegania

Musisz wiedzieć, że pewne grupy osób nie mogą biegać bez konsultacji z lekarzem. Należą do nich ,,sercowcy”, osoby z dużą nadwagą, problemami z kręgosłupem i stawami. Po to, aby wykluczyć utajone problemy zdrowotne, radzimy jeszcze przed pierwszym treningiem kompleksowo się przebadać. Na zdrowie nigdy nie szkoda czasu i pieniędzy!

Bieganie szkodzi także osobom, które nie dbają o technikę biegu i dobór obuwia. To jak stawiasz stopy, rozgrzewasz się i pracujesz korpusem ma ogromny wpływ na długo- i krótkoterminowe efekty treningu. Jeżeli na przykład wybierzesz się na asfalt w butach bez amortyzacji, na drugi dzień dosłownie zwali Cię z nóg ból kolan.

Szkodliwość biegania wiąże się z zaniedbaniami na tle dietetycznym. Za mało białka w diecie biegacza sprawi, że mięśnie nie będą miały materiału do zregenerowania się. Prozdrowotności sportu nie odczujesz także wtedy, gdy zabraknie Ci płynów, witamin i minerałów. Dbaj po równo o jedzenie oraz nawadnianie!

Podobnie z  niedosypianiem. Układ ruchu i serce potrzebują nocnego odpoczynku przez przynajmniej 7h na dobę. Nie zastąpi im go żadna ilość kawy.


Jak bieganie wpływa na organizm człowieka? Jeżeli jesteś zdrowy, nauczysz się biegać poprawnie i zadbasz o całokształt swojego stylu życia, ten sport przyniesie Ci wyłącznie korzyści. 

Lepsze samopoczucie psychiczne, silniejsze mięśnie, kości i serce, piękna skóra, szczupła sylwetka bez rygoru dietetycznego – a to nie wszystko! Zalety biegania najlepiej poczuc na własnej skórze. Kup dobre buty, zrób kontrolne badania, a potem ciesz się sportem przez wiele lat – maratony można biegać w każdym wieku!

Mogą Ci się również spodobać

Jak wyglądać i czuć się dobrze w letnich strojach?

20.05.2022

Lato zbliża się wielkimi krokami, a już wiosenne temperatury potrafią […]

Klamki glamour – przegląd propozycji do eleganckiego wnętrza

Klamki glamour to świetne rozwiązanie do każdego eleganckiego wnętrza. Z […]

Czy jest sens oszczędzać, przy wysokiej inflacji?

Warto przypomnieć, że jeszcze pięć lat temu inflacja w Polsce […]