Informacyjnie ze świata > Dom i Wnętrza > Baterie łazienkowe naścienne czy podtynkowe- które wybrać?

Baterie łazienkowe naścienne czy podtynkowe- które wybrać?

15.05.2022

Baterie łazienkowe naścienne czy podtynkowe- które wybrać?

Z łazienki korzystamy kilka razy dziennie. Wygodna, nowoczesna i co najważniejsze niezawodna armatura łazienkowa to więc konieczność. Nie bez znaczenia jest również estetyka baterii łazienkowych. Powinny one być idealnie dopasowane do stylu, w jakim urządzona jest nasza łazienka. Do wyboru mamy różne modele baterii naściennych oraz podtynkowych.

Cieszące się coraz większą popularnością baterie podtynkowe utrzymane są w minimalistycznym stylu i nie rzucają się za bardzo w oczy. Z kolei tradycyjne baterie naścienne, które są w całości wyprowadzone na zewnątrz, często stanowią wyróżniający się i bardzo widoczny element dekoracyjny w łazience. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że któryś z tych dwóch typów baterii łazienkowych jest lepszy. Zanim więc podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania, warto bliżej zapoznać się z charakterystyką naściennych i podtynkowych baterii łazienkowych i poznać plusy i minusy obu tych typów armatury łazienkowej.

Baterie łazienkowe naścienne- zalety i wady

W przypadku baterii naściennych jak wskazuje sama nazwa część instalacji poprowadzona je na zewnątrz ściany. Baterie łazienkowe naścienne, zarówno te wannowe, jak i umywalkowe czy prysznicowe instalowane są do złączy zimnej i ciepłej wody wychodzących ze ściany.

Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość montażu oraz bezproblemowa wymiana baterii w razie potrzeby. Jeśli bateria zepsuje się, wówczas wystarczy po prostu ją odkręcić i przykręcić nową. Ponadto baterie tego rodzaju są naprawdę bardzo ładne i dostępne w wielu ciekawych wersjach stylistycznych i kolorystycznych. Są one sprawdzone, niezawodne i stosowane od wielu lat. Pasują do każdej łazienki, niezależnie od jej wystroju i metrażu.

Do wad tego rozwiązania możemy zaliczyć widoczność części instalacji doprowadzającej wodę, co może powodować zgrzyty estetyczne we wnętrzu. Jednak w praktyce odpowiednia aranżacja wnętrza niweluje ten problem całkowicie.

W łazienkach o niewielkim metrażu, gdzie nie ma wanny, a kąpieli możemy zażyć jedynie w niewielkiej kabinie prysznicowej, baterie naścienne są gorszym rozwiązaniem niż te podtynkowe, ponieważ cała instalacja zabiera więcej miejsca. Może to być przyczyną niewygody podczas kąpieli. Tego typu bateria nie powinna jednak stanowić żadnego problemu w średnich i większych łazienkach z nieco większą wydzieloną strefą prysznicową jak na przykład bezbrodzikowa kabina prysznicowa typu walk- in.

Baterie łazienkowe podtynkowe- zalety i wady

Systemy baterii podtynkowych uważane są za bardziej estetyczne niż te naścienne, choć wszystko jest oczywiście kwestią gustu. Tutaj większość instalacji schowana jest w ścianie. Instalacja jest więc bardzo dyskretna, co umożliwia utrzymanie wnętrza w minimalistycznym charakterze. Tego rodzaju baterie są najczęściej wybierane do łazienek modernistycznych i nowoczesnych, ale będą pasowały idealnie także na przykład do tych urządzonych w stylu skandynawskim.

Ogromna estetyka instalacji oraz samych głowic jest z pewnością największą zaletą baterii podtynkowych.

Zanim jednak zdecydujemy się na ten rodzaj armatury, trzeba wiedzieć, że ma on także wady. Zasadniczym problemem jest tutaj trudność montażu. Wszelkie rurki i doprowadzenia wody są ukryte w ścianie. O ile wykonanie takiego systemu nie nastręcza dużych problemów w przypadku wykańczania nowego mieszkania w stanie surowym, to już w przypadku remontu jest to problem.

Pamiętajmy, że jeśli zechcemy zmienić łazienkowy system baterii z naściennego na podtynkowy, konieczny będzie naprawdę gruntowny remont. Trzeba skuć glazurę i wykuć w ścianie kanały na rury doprowadzające wodę do baterii oraz spore otwory na same baterie umywalkowe, wannowe raz prysznicowe. Montaż takich baterii jest więc opłacalny w zasadzie tylko wtedy, kiedy mamy zaplanowany totalny remont łazienki wraz z wymianą glazury.

Wadą baterii podtynkowych jest także ich trudne serwisowanie. W tym przypadku mamy ograniczony dostęp do systemu rur oraz samego mechanizmu baterii, ponieważ znajdują się one w ścianie. Jeśli więc dojdzie do awarii, to niestety, ale konieczne będzie skucie płytek. Wiąże się to z dużym zakresem remontu i ze sporymi kosztami. Z drugiej strony jednak wysokiej jakości baterie łazienkowe podtynkowe to systemu bardzo niezawodne, które naprawdę rzadko się psują.

Jak widzimy, wybór rodzaju baterii łazienkowej wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Jeśli chcemy przez wiele lat mieć spokojną głowę, to lepszym wyborem będą baterie naścienne. Są one także świetnym rozwiązaniem do łazienek w stylu rustykalnym, wiejskim czy retro.

Z kolei baterie podtynkowe wybierzmy, jeśli zależy nam na tym, by w możliwie jak największym stopniu ukryć instalację. Są one świetnym rozwiązaniem do małych łazienek- w szczególności dotyczy to baterii prysznicowych. Nie możemy jednak zapominać, że zarówno ich montaż, jak i serwisowanie będą trudniejsze i droższe.

Kształt, wielkość oraz design baterii łazienkowych dobieramy do ceramiki łazienkowej, czyli wanny, kabiny prysznicowej oraz umywalki. Całość powinna być harmonijna i spójna stylistycznie. Nie zapomnijmy także o tym, że ceramika pod baterie podtynkowe i pod te naścienne różni się znacząco budową. Zwróćmy na to uwagę podczas zakupów. Na przykład umywalki i wanny pod baterie podtynkowe nie mają otworów do instalacji baterii stojących.

Mogą Ci się również spodobać

Czym jest przodozgryz? Leczenie, przyczyny, objawy

08.03.2023

Przodozgryz to wada zgryzu, która najczęściej uwarunkowana jest genetycznie. Nie tylko utrudnia jedzenie, picie czy mówienie, ale nawet może być źródłem wielu kompleksów. Najlepiej więc rozpocząć jej leczenie tak szybko, jak to tylko możliwe. Jak jednak dokładnie wygląda przodozgryz i cały proces jego leczenia? Sprawdź! Przodozgryz – co to za wada? Przodozgryz to dość rzadka […]

Jak zamontować ogrodzenie panelowe? Poradnik

Jeśli szukasz trwałego i estetycznego ogrodzenia, które można zamontować samodzielnie, to ogrodzenie panelowe będzie świetnym wyborem. Zastanawiasz się zatem, jak zamontować ogrodzenie panelowe? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak to zrobić! Jak zamontować ogrodzenie panelowe? Niezbędne kroki Aby zamontować ogrodzenie panelowe, musisz wykonać kilka niezbędnych kroków. Ten poradnik przeprowadzi Cię przez proces montażu krok […]

Mąka bezglutenowa – z czego powstaje?

Mąka bezglutenowa to pełnoprawny zamiennik klasycznej mąki pszennej. Możesz z niej stworzyć chleby, ciastka, wykorzystać ją do panierki czy smakowitych kluseczek domowej roboty. Przygotowane z niej smakołyki będą odpowiednie dla wszystkich na diecie bezglutenowej. Jeśli masz znajomych, którzy z przyczyn zdrowotnych rezygnują z pszenicy, koniecznie się w nią zaopatrz. Z czego robi się mąki bezglutenowe? […]