Informacyjnie ze świata > Dom i Wnętrza > Rozmiary poduszek – poznaj je i wybierz odpowiedni model

Rozmiary poduszek – poznaj je i wybierz odpowiedni model

05.10.2023

Rozmiary poduszek – poznaj je i wybierz odpowiedni model

Przyznaj, że choć raz zastanawiałaś się, jakie rozmiary poduszek będą dla Ciebie idealne. Okazuje się, że wielkość tego elementu pościeli ma znaczący wpływ na jakość snu i ogólny komfort wypoczynku. W tym artykule przyjrzę się więc różnym wymiarom. Omówię ich zalety i zastosowanie oraz podpowiem, który powinien być odpowiedni dla Ciebie i członków Twojej rodziny.  

Sprawdź, jeśli stoisz właśnie przed wyborem nowych poduszek i jeśli zależy Ci na tym, by każda noc była spokojna, a nadchodzące po nich dni pełne energii!

Małe rozmiary poduszek – idealne dla dzieci i nie tylko

Na początek zaczniemy od tych najmniejszych rozmiarów poduszek. Będą to nie tylko propozycje idealne dla dzieci. Takie akcesoria można bowiem wykorzystać na kilka różnych sposobów. Jakich?

Poduszki 40×40, czyli jaśki

Poduszki 40×40, zwane najczęściej jaśkami, zna chyba każdy z nas. Spokojnie można uznać, że są to modele o największym zastosowaniu. Sprawdzają się idealnie dla każdego. 

Przede wszystkim mogą spać na nich te najmłodsze dzieci – ale oczywiście tylko te, które ukończyły 18-24. miesiąc życia. Wcześniej nie zaleca się bowiem, aby pociechy użytkowały ten element pościeli. Niewielkie rozmiary będą wystarczające na sam początek. Warto o tym pamiętać. 

Do snu często jaśki wykorzystują także dorośli. Rozmiary poduszek 40×40 są idealne jako dodatkowe wsparcie pod głowę, jeśli preferujesz wypoczynek na podwyższeniu. 

Do tego modele o takich wymiarach są najczęściej wybierane jako dekoracje. Wystarczy założyć poszewkę ozdobną i gotowe. Rozmiar ten służy również jako wygodne siedzisko na krzesło czy jako poduszka podróżna. Jaśków nie powinno więc zabraknąć w żadnym mieszkaniu! 

Poduszki 40×60 – idealne dla dzieci przedszkolnych

Teraz przejdźmy do modeli 40×60. Takie rozmiary poduszek są wręcz stworzone z myślą o dzieciach uczęszczających już do przedszkola. Mają optymalne wymiary, które sprawdzą się wyśmienicie dla jeszcze dość małych pociech. 

Zapewnią odpowiednie podparcie pod głowę, lecz nie będą przy tym narażać kręgosłupa na złe ułożenie. Dziecko może spokojnie korzystać z takich modeli nawet do momentu pójścia do szkoły. 

Co ciekawe, większość kompletów pościeli dla najmłodszych ma właśnie taki rozmiar poszewki w zestawie. Tym samym masz pewność, że zawsze znajdziesz dla swojego szkraba zestaw, który po prostu będzie mu się podobać, a także będzie idealnie pasować do jego akcesoriów do snu. 

Czas na większy rozmiar poduszek – propozycje polecane dla nastolatków i dorosłych

Teraz nadszedł czas na większy rozmiar poduszek, a właściwie dwa rozmiary. Tym razem będą to propozycje, po które najczęściej sięgają nastolatkowie, a także oczywiście osoby dorosłe. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. 

Poduszki 50×60 i 50×70 – dla drobniejszych osób

Poduszki 50×60, a także ich nieco większy, ale mniej popularny wariant 50×70, to propozycje najlepiej sprawdzające się u starszych dzieci oraz młodzieży. Wymiary te są idealnie dostosowane do większego ciała. Zapewniają dobre wsparcie pod głowę, a do tego można swobodnie ułożyć na nich także barki. Tym samym sen na takiej poduszce staje się wyjątkową przyjemnością. 

Warto jednak wiedzieć, że modele 50×60 i 50×70 będą dobre także dla niektórych dorosłych. Przede wszystkim warto po nie sięgnąć, jeśli po prostu nie lubisz spać na wyjątkowo dużych tekstyliach. Do tego zaleca się je dla wszystkich osób o zdecydowanie drobniejszej posturze. Wtedy większe modele mogą być już mało komfortowe – ciężko będzie ułożyć na nich głowę i barki w taki sposób, aby podwyższenie nie było zbyt wysokie. 

Niekiedy poduszki w tym rozmiarze wykorzystuje się jako obszerniejsze dekoracje. Świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie klasycznych ozdób w rozmiarze 40×40. 

Poduszki 70×80 – dla większości osób dorosłych

Na koniec zostawiłam najpopularniejszy rozmiar poduszek. Mowa oczywiście o wymiarach 70×80. Nie da się ukryć, że to właśnie takie tekstylia goszczą w większości sypialni osób dorosłych. 

idealnie dopasowane do klasycznej postury ciała człowieka. Można się dzięki temu komfortowo na nich ułożyć, dbając o odpowiednie wsparcie dla głowy, szyi oraz barków. Warto jednak w tym przypadku pamiętać, aby dopasować do swoich preferencji wysokość poduszki 70×80. Najlepiej więc zastanowić się, na czym do tej pory spało Ci się zdecydowanie najlepiej. 

Dużym atutem takich elementów do snu jest wspomniana już duża popularność. Przez to w sklepach znajdziesz je w setkach modeli do wyboru. Nie musisz także nigdy martwić się o pasujące na nich poszewki. Niemalże w każdym komplecie pościeli w rozmiarze 140×200 i więcej znajdują się właśnie obleczki 70×80. 

A jak dobierać rozmiary poduszek do własnych preferencji?

Wyżej przedstawione rozmiary poduszek i ich zastosowanie to jednak nie wszystko. Aby zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen, warto jeszcze pamiętać o swoich preferencjach oraz potrzebach. Przede wszystkim staraj się dobierać wielkość tego elementu do postury ciała. Im jest się wyższym i postawniejszym, tym większa powinna być Twoja poduszka. 

Musisz jednak także po zakupie już samodzielnie ocenić, czy dany wariant jest dla Ciebie odpowiedni. Każdy lubi bowiem coś innego. Musisz więc na podstawie swoich wcześniejszych obserwacji, a niekiedy także na metodzie prób i błędów, określić, co sprawdza się u Ciebie najlepiej.

Życzę więc szybkiego znalezienia idealnego rozmiaru poduszki oraz oczywiście samych zdrowych i komfortowych nocy!

Mogą Ci się również spodobać

Jak wyglądać i czuć się dobrze w letnich strojach?

20.05.2022

Lato zbliża się wielkimi krokami, a już wiosenne temperatury potrafią […]

Koszulki Salomon do zadań specjalnych – co je wyróżnia?

Koszulki Salomon to inna klasa ubrań. Z pozoru zwykłe T-shirty, […]

Czym zajmuje się biuro rachunkowe? Najważniejsze usługi, które tam uzyskasz

Potrzebujesz pomocy przy rozliczaniu podatków, zarządzaniu kadrami czy prowadzeniu całej […]