Informacyjnie ze świata > Dom i Wnętrza > Mieszkanie w ekologicznym duchu. Jak je urządzić?

Mieszkanie w ekologicznym duchu. Jak je urządzić?

05.10.2023

Mieszkanie w ekologicznym duchu. Jak je urządzić?

Od lat o ekologii dużo się mówi. Coraz częściej spotykamy się z działaniami na rzecz ochrony środowiska nie tylko na drodze rozporządzeń władz czy wydzielania chronionych obszarów naturalnych, ale także w życiu codziennym. Troska o przyrodę może jednak wkroczyć także do naszych domów. Styl eko we wnętrzach to z jednej strony stawianie na naturalne materiały, których pozyskiwanie nie ma negatywnego wpływu na środowisko, a z drugiej nurt aranżacyjny zdobywający coraz większą popularność. Jak zatem urządzić mieszkanie w duchu eko?

Ekologiczne mieszkanie – dla kogo i co je wyróżnia? 

Mieszkanie w stylu eko wybiorą przede wszystkim miłośnicy przyrody i dbania o środowisko. Często decydują się na nie także mieszkańcy bloków, aby poczuć w pomieszczeniu naturalny klimat i odciąć się od betonowego miasta. Ten styl sprawdzi się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach, które optycznie powiększy. 

Co wyróżnia mieszkanie w ekologicznym duchu? To przede wszystkim elementy, które są powiązane z naturą. We wnętrzu powinny znaleźć się drewniane meble, własnoręcznie wykonane dodatki, naturalne materiały. Wszystko powinno wskazywać na to, że dbasz o środowisko. 

W takim mieszkanie nie może zabraknąć także dużych okien, które zapewniają naturalne oświetlenie. Postaw na najpotrzebniejsze meble – styl ekologiczny łączy się także z minimalistycznym. Dlatego wybierz meble, dekoracje i elementy wykończenia, które są Ci naprawdę potrzebne. Unikaj plastikowych przedmiotów za wszelką cenę. Wprowadź do pomieszczenia ład i porządek w stonowanych kolorach. 

Harmonia z naturą

Nie od dziś wiadomo, że mimo wszystkich nowoczesnych rozwiązań technologicznych na samopoczucie człowieka najlepiej działa obecność natury. Parki, lasy czy góry to ulubione tereny wypoczynkowe Polaków, którzy tłumnie odwiedzają je przy dobrej pogodzie. Styl eko w wystroju mieszkania ma w pewien sposób nawiązywać do takiego kontaktu z przyrodą i opierać się na harmonii z naturą.

Jak osiągnąć taki efekt w mieszkaniu? Przede wszystkim stawiając na spokojne, stonowane kolory. Powinny być nimi tak zwane barwy ziemi, czyli delikatne odcienie brązu, beżu i szarości, ale także spokojna zieleń lub niezbyt intensywny błękit. W takim otoczeniu będziemy czuć się najlepiej, a naturalne materiały, na których opiera się styl eko, świetnie będą się z nim komponować.

Naturalne dekoracje i wykończenia

Wnętrza urządzone w duchu eko powinny być wypełnione naturą. Niekoniecznie musi to oznaczać obecność dużej liczby roślin, choć kilka doniczek z zielonymi pędami z pewnością dobrze wpisze się w taki styl. By uzyskać dobrze przemyślaną kompozycję, naturalne materiały powinny dominować w wykończeniach oraz dekoracjach.

I jedno, i drugie założenie spełnia mech na ścianie w domu. To naturalny materiał, którym można pokryć duże powierzchnie, ale również przygotować z niego nowoczesne i efektowne ozdoby. Najlepiej sprawdzą się figury geometryczne czy obrazy z mchu stabilizowanego utrzymanego w stonowanej zieleni, którymi można udekorować ściany. Z kolei przy wyborze dodatków warto postawić na naturalne tkaniny, takie jak bawełna oraz len.

Poza przyjaznymi dla środowiska dekoracjami we wnętrzu eko powinny znaleźć się przede wszystkim elementy wykonane z drewna oraz kamienia. Należy unikać materiałów przetworzonych, jak na przykład panele laminowane. Na podłodze najlepiej postawić na naturalny parkiet lub kamienne płytki.

Styl ekologiczny w mieszkaniu i fikuśne ściany 

Jeśli nie jesteś wielkim fanem tak stonowanych kolorów, to możesz wykorzystać tapety lub fototapet na ścianę z motywem roślinnym. Pięknie wpasują się do wnętrza i nadadzą mu naprawdę ciekawy wygląd. Taka dżungla w mieszkaniu napełni Cię nową energią i uspokoi po ciężkim dniu. Najlepiej wybrać jedną ścianę, którą pokryjesz fototapetą, nie więcej. Dlaczego? Taka ozdoba na ścianę może przytłoczyć całe pomieszczenie, a tego w stylu ekologicznym nie chcemy. 

Zrób sam dekoracje do ekologicznego mieszkania 

Nie ma nic bardziej oryginalnego niż ozdoba, którą wykonasz sam. Każda osoba może czerpać z takiej formy spędzenia wolnego czasu dużo satysfakcji. Jednak najważniejsze jest, że zyskujesz nową i wyjątkową dekorację do swojego domu. Warto trochę pomajsterkować i użyć swojej wyobraźni. Do wykonania naturalnych ozdób najlepiej wybrać elementy, które daje nam natura i stworzyć np. wianek z żywych kwiatów, czy szklany wazon dekorowany w środku kamieniami, ziemią, kwiatkami, mchem. Możesz także przygotować ciekawe plecionki lub poszewki na poduszki z lnu lub makramy, która ostatnio staje się coraz bardziej popularna. 

Co więcej, warto odnowić stare meble i dać im drugie życie. Wysłużone elementy wnętrza mogą jeszcze się przydać i odmienić pomieszczenie. Wystarczy tylko trochę pracy i stary mebel wygląda, jak nowy. Użyj także stare elementy dekoracyjne – pomaluj je, doklej nowe elementy. Możesz użyć ciekawej techniki decoupage. 

Oszczędność energii i nie tylko

Pomieszczenia w stylu eko będą pięknie się prezentować, ale warto zadbać również o to, by nie zabrakło w nich rozwiązań pozwalających na co dzień dbać o środowisko. W długiej perspektywie takim zachowaniem będzie stawianie na materiały, które – jak na przykład ściany z mchu – wytrzymają w dobrej formie co najmniej kilka lat. Dzięki temu będziemy generować mniej śmieci, pozostawimy po sobie także mniejszy ślad węglowy.

Z drugiej strony, w mieszkaniach w stylu eko powinny być obecne również rozwiązania pozwalające na oszczędność wody czy energii. Należy zadbać o szczelne drzwi i okna, za grzejnikami można zainstalować specjalne ekrany, a przy umywalkach perlatory zmniejszające zużycie wody. Najodważniejsi mogą także zdecydować się na meble z recyklingu, wykonane na przykład z nowocześnie zaaranżowanych drewnianych palet.

Mogą Ci się również spodobać

Mieszkanie w ekologicznym duchu. Jak je urządzić?

05.10.2023

Od lat o ekologii dużo się mówi. Coraz częściej spotykamy […]

Koszenie kosą spalinową – jak zmniejszyć zużycie paliwa? Praktyczne porady

Dbanie o przydomowy ogród czy działkę bez kosy spalinowej? Dziś […]

Jak znaleźć inspirację dla rozwoju firmy? Poznaj najlepszych specjalistów

Na początku każda firma jest wyzwaniem. Kiedy rozpoczynamy działalność na […]