Informacyjnie ze świata > Zdrowie i uroda > Aparaty retencyjne – jakie są ich rodzaje i jak długo należy je nosić?

Aparaty retencyjne – jakie są ich rodzaje i jak długo należy je nosić?

14.06.2022

Aparaty retencyjne – jakie są ich rodzaje i jak długo należy je nosić?

Leczenie ortodontyczne to dość długi proces. Efekty są jednak najczęściej imponujące. Po zdjęciu aparatu zęby są idealnie proste, a uśmiech po prostu piękny. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z faktu, iż uzębienie może po leczeniu wrócić na swoje pierwotne miejsce. Aby temu zapobiec, stosuje się specjalne aparaty retencyjne. Jakie są ich rodzaje? Jak długo należy nosić aparat retencyjny? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Rodzaje aparatów retencyjnych – jakie są możliwości?

Na samym początku skupmy się na rodzajach aparatów retencyjnych. Te można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich będą stanowiły stałe przyrządy do korekty zgryzu. Drugą są natomiast ruchome aparaty retencyjne, które najczęściej pacjent zakłada na noc. Czy można wybrać sobie wersję, która odpowiada nam bardziej? Niekoniecznie.

Retencja najczęściej dobierana jest przez lekarza ortodontę. To on wie najlepiej, które rozwiązanie okaże się w danym przypadku lepsze. Lepsze, czyli skuteczniejsze. Warto więc kierować się wiedzą specjalisty. Nikt nie chce przecież, by długie i kosztowne leczenie ortodontyczne zostało zaprzepaszczone. Wróćmy jednak do rodzajów aparatów retencyjnych. Czym charakteryzuje się każda z tych grup?

Aparat retencyjny stały

Najpierw pod lupę trafia stały aparat retencyjny. Jak wygląda coś takiego? Najprościej mówiąc, jest to specjalny drucik, który ortodonta umieszcza na zębach od ich strony wewnętrznej. Zakłada się go zarówno na górny, jak i dolny łuk – chyba że podczas leczenia korygowany był tylko jeden z nich. Ten rodzaj aparatu retencyjnego jest dość wygodny. Niemalże go nie czuć, w ogóle go nie widać, a do tego nie trzeba pamiętać o jego zakładaniu.

Stały aparat retencyjny daje też najlepsze efekty. Idealnie utrzymuje zęby w prawidłowej pozycji, co minimalizuje ryzyko ich przesuwania. Jedną z nielicznych wad takiego modelu jest oczywiście pielęgnacja zębów. Do ich czyszczenia od strony wewnętrznej należy używać specjalnych czyścików czy nici. Tylko w ten sposób można prawidłowo wyczyścić całe zęby. 

Aparat retencyjny ruchomy

Teraz przejdźmy do aparatów retencyjnych wyjmowanych. Te mogą występować w przynajmniej dwóch formach. Pierwszą z nich są tzw. płytki Havleya. Jest to akrylowe urządzenie, które swoim wyglądem może przypominać Ci nieco ruchome aparaty ortodontyczne stosowane najczęściej u dzieci. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że zęby mogą się jeszcze dodatkowo lepiej ułożyć. Do tego aparat można w dowolnej chwili zdjąć, choć i tak najczęściej stosuje się go tylko w nocy.

Drugi rodzaj ruchomej retencji to tzw. szyna. Powstaje z materiału termoformowalnego i jest całkowicie przezroczysta. Obejmuje wszystkie zęby, a mimo to jest niemalże niewidoczna – to nie protezy i implanty zębowe. Ile godzin dziennie należy ją nosić? Wszystko zależy od wskazań lekarza ortodonty. Mając szynę retencyjną, trzeba jednak pamiętać, by nigdy nie parzyć jej w gorącej wodzie. Może się wtedy zdeformować. Dodatkowo transparentny materiał dość szybko się brudzi. 

Aparat retencyjny – jak długo trzeba go nosić?

Długość noszenia aparatu retencyjnego jest zależna od wielu różnych czynników. U dzieci proces ten będzie bardzo krótki i potrwa np. 3 miesiące. U osób dorosłych retencja może trwać kilka lat, a nawet całe życie. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Trzeba więc brać pod uwagę możliwość, że z aparatem retencyjnym nigdy się nie rozstaniesz.

Przy aparatach wyjmowanych najczęściej początkowo nosi się je non stop. Później ortodonta może zalecić, by np. zakładać je tylko na noc. Ważne jest to, aby słuchać rad specjalisty. Wtedy zgryz będzie zawsze prezentować się idealnie. 

Mogą Ci się również spodobać

Najdziwniejsze dania polskie

12.05.2022

Polska kuchnia na pewno wszystkim kojarzy się przede wszystkim z […]

Kuchnia węgierska – poznaj najpopularniejsze potrawy 

Jeśli jesteś smakoszem potraw z innych krajów, to nie możesz […]

Mąka bezglutenowa – z czego powstaje?

Mąka bezglutenowa to pełnoprawny zamiennik klasycznej mąki pszennej. Możesz z […]