Ze Sromowiec Wyżnych na pienińskie szczyty

Pieniny to małe pasmo górskie znajdujące się w Karpatach i graniczące ze Słowacją. Ze względu na swoje malownicze szlaki oraz obecność wielu zabytków i atrakcji w okolicy, Pieniny są często wybieranym miejscem wakacyjnego czy też zimowego wypoczynku. Najczęściej wybierane miejscowości noclegowe to Szczawnica i Krościenko nad Dunajcem, jeżeli jednak chcemy nieco uciec od wszechobecnych turystów, warto poszukać noclegu w Sromowcach Wyżnych na Meteorze. Sromowce Wyżne posiadają dobrze rozwiniętą bazę noclegową – każdy na pewno znajdzie tu nocleg odpowiedni dla siebie. Ponadto często istnieje możliwość wykupienia od razu pełnego wyżywienia podczas pobytu. Jeśli nie chcemy skorzystać z tej opcji warto nadmienić, że Sromowce Wyżne to miejscowość na tyle mała, że unikniemy zgiełku i hałasu i na tyle duża, że znajdziemy więcej niż jeden sklep spożywczy oraz wiele restauracji.

Dodatkową zaletą tego miejsca będzie fakt, że nocując tu unikniemy tłumu turystów. Czy jednak Sromowce Wyżne są tak samo atrakcyjne pod względem bliskości szlaków? Oczywiście – z tej miejscowości biegnie szlak czerwony prowadzący w obydwie strony. Ponadto warto podkreślić, że w Pieninach funkcjonuje świetnie skomunikowana sieć busików. Bez problemu zatem tanio i szybko dojedziemy do i ze Sromowiec w inne miejsca. Na jakie zatem szlaki możemy wejść idąc od Sromowiec Wyżnych?

Przede wszystkim możemy zdobyć Trzy Korony. W tym celu należy wybrać szlak czerwony wiodący do przełęczy Trzy Kopce. Następnie wybieramy szlak niebieski i docieramy do Przełęczy Szopka, skąd dalej podążając niebieskim szlakiem, idziemy prosto na Trzy Korony. Z Trzech Koron mamy kilka możliwości zejścia. Możemy wybrać szlak niebieski i następnie żółty schodząc do Krościenka – to szybka i prosta droga. Równie szybkie jest zejście żółtym szlakiem w drugą stronę – do Sromowiec Niżnych. Do Krościenka można zejść także odbijając na chwilę na szlak niebieski – wtedy przejdziemy przez malowniczy las i położoną w nim Górę Zamkową. Najtrudniejszą opcją jest dojście niebieskim szlakiem na Sokolicę i następne zejście zielonym do Krościenka albo niebieskim do Szczawnicy. Można także, kiedy już dojdziemy do Przełęczy Trzy Kopce, skierować się w drugą stronę i niebieskim szlakiem prowadzącym przez piękną halę dojść do Czorsztyna. Ze Sromowiec Wyżnych biegnie jeszcze krótki szlak czerwony do Niedzicy. Należy wspomnieć jeszcze, że wypoczynek w Sromowcach Wyżnych to nie tylko wycieczki górskie. To także możliwość zwiedzania zamku w Niedzicy, w Czorsztynie, wyprawa na ogromną tamę na jeziorze Czorsztyńskim, spływ Dunajcem i moc innych atrakcji. Jak widać w tym małym miasteczku drzemią niesamowite atrakcje i rozrywki dla turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *