Z wakacyjną pasją do gotyku – Darłowo

Darłowo to królewskie miasto z gotykiem w tle, przy czym trzy najważniejsze budowle należą do kategorii nadmorskich unikatów. Pierwszą i najważniejszą z nich jest bez wątpienia Zamek Książąt Pomorskich, którego budowę rozpoczęto w 1352 roku. Powstał on na planie prostokąta o wymiarach trzydzieści jeden na trzydzieści pięć metrów, stoi on na sztucznej wyspie, która powstała pomiędzy rzeką Wieprzą a Kanałem Młyńskim.

Zamek był stale rozbudowywany, a dzieło zostało uwieńczone kaplicą zamkową, która może być dumna z bogactwa swoich zdobień. Inną unikatową budowlą jest kościół św. Gertrudy, którego powstanie było utożsamiane z potrzebą wybudowania kaplicy cmentarnej. Kaplica ta jest związana z legendą o lokalnym tsunami, podczas którego księżniczka Gertruda ślubowała przed Bogiem, że jeśli bezpiecznie dotrze na ląd i ujdzie cało z łap "niedźwiedzia morskiego" to w miejscu ocalenia ufunduje kaplicę. Kaplica jest kościołem od 1990 roku.

Dlaczego warto zwiedzać zabytki podczas wakacji? Z pewnością nie ma w tym temacie żadnego przymusu, ale warto jest poznawać historię odwiedzanych przez siebie miejsc. Wielokrotnie zdarzało się, że zwiedzanie pozostałości po dawnych dziejach bywało źródłem nieprawdopodobnych inspiracji do zmian w życiu i pobudzania nieodkrytych pasji. Nie należy pomijać aspektu kulturalno – edukacyjnego. Pobyt nad morzem można urozmaicać, niekoniecznie trzeba całe wakacje spędzać na plaży.

Jeśli chodzi o Darłowo, miasto traktuje swoich gości iście po królewsku. Bogactwo ofert pobytu wakacyjnego jest w stanie zadowolić najbardziej wymagających turystów, a także tych, którzy chcą po prostu w Darłowie poczuć sezon letni i nie zależy im na wysokich standardach noclegowych. Noclegi w Darłowie to szeroki wachlarz wyboru rozmaitych miejsc, w których każdy znajdzie lokum odpowiednie dla siebie, przy czym dla udanych wakacji nie wolno zapominać o wcześniejszej rezerwacji noclegów – brak wpłaty zadatku czy zaliczki zwalnia rezerwację, trzeba po prostu o tym pamiętać – w szczególności jeśli chce się zaoszczędzić nerwówki związanej z koniecznością poszukiwania noclegu na przykład w środku nocy, tuż po długiej podróży, kiedy to człowiek jest najbardziej zmęczony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *