Najlepsze miejsca na jesienny wyjazd na weekend

Jesień to jedna z najbardziej malowniczych pór roku. Piękne kolorowe liście na drzewach, nieco przytłumione, lecz nadal intensywne słońce oraz umiarkowana temperatura zachęcają do szybkich weekendowych wyjazdów. Zarówno w Polsce, jak i za granicą, znajdziemy kilka ciekawych lokalizacji, które nadadzą się idealnie na jesienną wycieczkę z rodziną czy znajomymi. Gdzie warto się wybrać i co zobaczyć? Sprawdź.

Jesienny wyjazd na weekend – malownicze polskie tereny

1. Nadmorskie klimaty

Chyba każdy z nas był chociaż raz w życiu nad polskim morzem. Najczęściej wybieramy się tam latem, podczas ciepłych i słonecznych wakacji. Jesienią odkrywa się jednak całkiem inne oblicze nadmorskich terenów. Bardzo mała liczba turystów sprawia, że możemy cieszyć się ciszą i spokojem. Dodatkowo nie ma konieczności stania w długich kolejkach po bilet do muzeum czy na molo. Jesienią często zdarzają się na morzu sztormy o różnej sile. Bardzo ciekawym doświadczeniem jest więc oglądanie wzburzonej wody, która zalewa niemalże całą plażę. Dla tak zapierającego dech w piersiach widoku naprawdę warto wybrać się jesienią nad polskie morze. Jedne z najbardziej malowniczych miejsc na Pomorzu to:

 • Wyspa Wolin i Woliński Park Narodowy,
 • Okolice Łeby i Ruchome Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym,
 • Trójmiasto i Półwysep Helski,
 • Kołobrzeg, Międzyzdroje, Jarosławiec.

2. Urokliwy Beskid Sądecki

Jesień w górach ma swój niepowtarzalny i magiczny urok. Najczęściej we wrześniu, październiku czy listopadzie udajemy się do Zakopanego. Warte polecenia są jednak okolice Beskidu Sądeckiego. W regionie tym znajduje się wiele malowniczych miejscowości oraz uzdrowisk. Obszar ten polecany jest szczególnie osobom, które chcą zasmakować znanych na całą Polskę wód mineralnych. Będąc w Beskidzie Sądeckim trzeba koniecznie zobaczyć miejsca takie jak:

 • Krynica Zdrój – Jaworzyna Krynicka, Pijalnia Wody Mineralnej, Góra Parkowa, Wieża Widokowa,
 • Muszyna – ruiny zamku, Park Biblijny, Ogrody Sensoryczne, Zapopradzie, liczne ujęcia wód mineralnych,
 • Szczawnik – Cerkiew św. Dymitra, Pusta Wielka, schronisko Bacówka nad Wierchomlą, ujęcie wody mineralnej.

3. Jura Krakowsko-Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to bardzo urokliwe miejsce, polecane na jesienne weekendowe wypady. Znajdują się tutaj liczne ruiny zamków, które budowane były niegdyś po to, by chronić granice Królestwa Polskiego przed napadami z Górnego Śląska. Okolice te z pewnością spodobają się osobom, które uwielbiają piesze bądź rowerowe wycieczki. Oprócz zamków, znajduje się tutaj również wiele jaskiń, które zachwycają każdego, kto zdecyduje się do nich wejść. Będąc w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej można zobaczyć m.in.:

 • Zamki – w Pieskowej Skale, Korzkwi, Olkuszu, Ojcowie, Rudnie,
 • Jaskinie – Ciemna, Łokietka, Nietoperzowa, Wierna,
 • Szlaki turystyczne – Szlak Doliny Racławki, Szlak Jaskiniowców, Szlak Orlich Gniazd, Szlak Pustynny,
 • Pustynię Błędowską, Maczugę Herkulesa.

Jesienny wyjazd na weekend – zagraniczne okazje

Planując krótką podróż jesienią, możemy wybrać się również poza granice naszego kraju. Często bowiem loty oraz zakwaterowanie na przełomie października i listopada są bardzo tanie. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość i szukać najlepszych ofert w Internecie czy biurach podróży. Wśród najczęściej wybieranych miejsc na szybki weekendowy wyjazd za granice są m.in.:

 • stolice państw sąsiadujących z Polską – Praga, Budapeszt, Wilno,
 • stolice państw Europy Zachodniej – Paryż, Madryt, Rzym,
 • kraje takie jak Szwajcaria, Holandia, Wielka Brytania.

Najważniejsze jest jednak to, by przed podróżą dokładnie zaplanować wszystkie atrakcje oraz miejsca, które chcemy odwiedzić. W końcu udając się gdzieś na dwa lub trzy dni, nie mamy zbyt wiele czasu, dlatego warto mieć wszystko dopięte na ostatni guzik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *