Pomiędzy białymi skałami Ojcowa

Ojców to siedziba dyrekcji najmniejszego w Polsce parku narodowego, a także miejscowość o walorach nie tylko przyrodniczych, krajobrazowych, ale i uzdrowiskowych, choć niewiele osób dziś o tym pamięta. W Ojcowskim Parku Narodowym spotkać można skały ukształtowane w niezwykłe formy. Pomiędzy połaciami lasu ze stoków wzniesień przebijają białe wapienne skały. Z białych skał zbudowane są także skalne ostańce – najsłynniejsza przyrodnicza atrakcja okolicy.

Wśród położonych w Dolinie Prądnika, pozostawionych przez erozje sąsiadujących materiałów, wolnostojących skał zobaczyć można niesamowicie ukształtowanie, niemal przeczące grawitacji formy obdarzone nazwami takimi jak Rękawica, Maczuga Herkulesa [www.wikipedia.org/wiki/Maczuga_Herkulesa], Igła Deotymy, Latarnia Twardowskiego, Skamieniały Wędrowiec. Znajdziemy także skały uformowane na kształt przypominający bramę, jak na przykład Brama Krakowska. Na terenie parku znajdują się również liczne jaskinie, z których część jest dostępna do zwiedzania przez turystów. Nie bez powodu symbolem parku jest nietoperz – spotkać na jego terenie można aż 17 z 21 występujących w Polsce gatunków tych ssaków. Największą jaskinią Ojcowskiego Parku Narodowego jest Grota Łokietka, mająca 320 m długości i składająca się z połączonych węższymi korytarzami trzech komór. Według legendy w jaskini tej ukrywał się król Polski, Władysław Łokietek, po tym, jak Kraków został zdobyty przez wojska czeskiego Wacława II. Udało mu się uniknąć znalezienia dzięki temu, że został do niej spuszczony przez otwór w stropie, a w samym wejściu do jaskini uwił swoją sieć pająk, przez co wyglądała na opuszczoną. O tej legendzie przypominają nazwy pomieszczeń jaskini oraz krata w kształcie pajęczyny, zamykająca dziś wejście do niej.

Warto zobaczyć również Jaskinię Ciemną. Na terenie parku znajdują się także ruiny zamku w Ojcowie. Został on ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Zamek był siedzibą starostów, ulegał kilkukrotnie przebudowom, aż poparł w ruinę w XIX wieku. Do dzisiaj zachowała się wieża, brama, resztki murów i studnia na dziedzińcu. Wykonany z bloków miejscowych skał wygląda, jakby wyrastał naturalnie ze wzgórza. Jeżeli szukamy miejsca na krótki wypad to w położonej w dolinie miejscowości znajdziemy bez problemu noclegi [➮www.meteor-turystyka.pl/noclegi,ojcow,0.html]. Ojców dysponuje wieloma miejscami, gdzie możemy przenocować i zjeść. Baza noclegowa to przede wszystkim pensjonaty, piękne wille i pokoje gościnne oraz malownicze zajazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *